Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/213

Click to flip

213 Cards in this Set

  • Front
  • Back
agō
pres.indic.act. 1pS: I am acting
agis
pres.indic.act. 2pS: You (s) are acting
agit
pres.indic.act. 3pS: He/she/it is acting
agimus
pres.indic.act. 1pPL: We are acting
agitis
pres.indic.act. 2pPL: You (pl) are acting
agunt
pres.indic.act. 3pPL: They are acting
agēbam
imperf.indic.act. 1pS: I was acting
agēbās
imperf.indic.act. 2pS: You (s) were acting
agēbat
imperf.indic.act. 3pS: He/she/it was acting
agēbāmus
imperf.indic.act. 1pPL: We were acting
agēbātis
imperf.indic.act. 2pPL: You (pl) were acting
agēbant
imperf.indic.act. 3pPL: They were acting
agam
fut.indic.act. 1pS (also pres.subjunctive act)
agēs
fut.indic.act. 2pS: You (s) will act
aget
fut.indic.act. 3pS: He/she/it will act
agēmus
fut.indic.act. 1pPL: We will act
agētis
fut.indic.act. 2pPL: You (pl) will act
agent
fut.indic.act. 3pPL: They will act
ēgī
perf.indic.act. 1pS: I acted
ēgistī
perf.indic.act. 2pS: You (s) acted
ēgit
perf.indic.act. 3pS: He/she/it acted
ēgimus
perf.indic.act. 1pPL: We acted
ēgistis
perf.indic.act. 2pPL: You (pl) acted
ēgērunt
perf.indic.act. 3pPL: They acted
ēgeram
pluperf.indic.act. 1pS: I had acted
ēgerās
pluperf.indic.act. 2pS: You (pl) had acted
ēgerat
pluperf.indic.act. 3pS: He/she/it had acted
ēgerāmus
pluperf.indic.act. 1pPL: We had acted
ēgerātis
pluperf.indic.act. 2pPL: You (pl) had acted
ēgerant
pluperf.indic.act. 3pPL: They had acted
ēgerō
fut.perf.indic.act. 1pS: I shall have acted
ēgeris
fut.perf.indic.act. 2pS: You (s) willl have acted
ēgerit
fut.perf.indic.act. 3pS (also perf.subjunctive act)
ēgerimus
fut.perf.indic.act. 1pPL: We shall have acted
ēgeritis
fut.perf.indic.act. 2pPL: You (pl) willl have acted
ēgerint
fut.perf.indic.act. 3pPL (also perf.subjunctive act)
agam
pres.subjunctive act: 1st person S (also fut.indic.act)
agās
pres.subjunctive act: 2nd person S
agat
pres.subjunctive act: 3rd person S
agāmus
pres.subjunctive act: 1st person PL
agātis
pres.subjunctive act: 2nd person PL
agant
pres.subjunctive act: 3rd person PL
agerem
imperf.subjunctive act: 1st person S
agerēs
imperf.subjunctive act: 2nd person S
ageret
imperf.subjunctive act: 3rd person S
agerēmus
imperf.subjunctive act:1st person PL
agerētis
imperf.subjunctive act: 2nd person PL
agerent
imperf.subjunctive act: 3rd person PL
ēgerim
perf.subjunctive act: 1st person S
ēgerīs
perf.subjunctive act: 2nd person S
ēgerit
perf.subjunctive act: 3rd person S (also fut.perf.indic.act)
ēgerīmus
perf.subjunctive act: 1st person PL
ēgerītis
perf.subjunctive act: 2nd person PL
ēgerint
perf.subjunctive act: 3rd person PL (also fut.perf.indic.act)
ēgissem
pluperf.subjunctive act: 1st person S
ēgissēs
pluperf.subjunctive act: 2nd person S
ēgisset
pluperf.subjunctive act: 3rd person S
ēgissēmus
pluperf.subjunctive act: 1st person PL
ēgissētis
pluperf.subjunctive act: 2nd person PL
ēgissent
pluperf.subjunctive act: 3rd person PL
age
pres.imperative act: (s) Act!
agite
pres.imperative act: (pl) Act!
agor
pres.indic.pass. 1pS: I am being led
ageris
pres.indic.pass. 2pS: You (s) are being led
agitur
pres.indic.pass. 3pS: He/she/it is being led
agimur
pres.indic.pass. 1pPL: We are being led
agiminī
pres.indic.pass. 2pPL: You (pl) are being led
aguntur
pres.indic.pass. 3pPL: They are being led
agēbar
imperf.indic.pass. 1pS: I was being led
agēbāris
imperf.indic.pass. 2pS: You (s) were being led
agēbātur
imperf.indic.pass. 3pS: He/she/it was being led
agēbāmur
imperf.indic.pass. 1pPL: We were being led
agēbāminī
imperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were being led
agēbantur
imperf.indic.pass. 3pPL: They were being led
agar
fut.indic.pass. 1pS (also pres.subjunctive pass)
agēris
fut.indic.pass. 2pS: You (s) will be led
agētur
fut.indic.pass. 3pS: He/she/it will be led
agēmur
fut.indic.pass. 1pPL: We shall be led
agēminī
fut.indic.pass. 2pPL: You (pl) will be led
agentur
fut.indic.pass. 3pPL: They will be led
āctus,-a,-um sum
perf.indic.pass. 1pS: I was led
āctus,-a,-um es
perf.indic.pass. 1pS: You (s) were led
āctus,-a,-um est
perf.indic.pass. 3pS: He/she/it was led
āctī,-ae,-a sumus
perf.indic.pass. 1pPL: We were led
āctī,-ae,-a estis
perf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were led
āctī,-ae,-a sunt
perf.indic.pass. 3pPL: They were led
āctus,-a,-um eram
pluperf.indic.pass. 1pS: I had been led
āctus,-a,-um erās
pluperf.indic.pass. 2pS: You (s) had been led
āctus,-a,-um erat
pluperf.indic.pass. 3pS: He/she/it had been led
āctī,-ae,-a erāmus
pluperf.indic.pass. 1pPL: We had been led
āctī,-ae,-a erātis
pluperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) had been led
āctī,-ae,-a erant
pluperf.indic.pass. 3pPL: They had been led
āctus,-a,-um erō
fut.perf.indic.pass. 1pS: I shall have been led
āctus,-a,-um eris
fut.perf.indic.pass. 2pS: You (s) will have been led
āctus,-a,-um erit
fut.perf.indic.pass. 3pS: He/she/it will have been led
āctī,-ae,-a erimus
fut.perf.indic.pass. 1pPL: We shall have been led
āctī,-ae,-a eritis
fut.perf.indic.pass. 2pPL:You (pl) will have been led
āctī,-ae,-a erunt
fut.perf.indic.pass. 3pPL: They will have been led
agar
pres.subjunctive pass. 1st person S (also fut.indic.pass)
agāris
pres.subjunctive pass: 2nd person S
agātur
pres.subjunctive pass: 3rd person S
agāmur
pres.subjunctive pass: 1st person PL
agāminī
pres.subjunctive pass: 2nd person PL
agantur
pres.subjunctive pass: 3rd person PL
agerer
imperf. subjunctive pass: 1st person S
agerēris
imperf. subjunctive pass: 2nd person S
agerētur
imperf. subjunctive pass: 3rd person S
agerēmur
imperf. subjunctive pass: 1st person PL
agerēminī
imperf. subjunctive pass: 2nd person PL
agerentur
imperf. subjunctive pass: 3rd person PL
āctus,-a,-um sim
perf. subjunctive pass: 1st person S
āctus,-a,-um sīs
perf. subjunctive pass: 2nd person S
āctus,-a,-um sit
perf. subjunctive pass: 3rd person S
āctī,-ae,-a sīmus
perf. subjunctive pass: 1st person PL
āctī,-ae,-a sītis
perf. subjunctive pass: 2nd person PL
āctī,-ae,-a sint
perf. subjunctive pass: 3rd person PL
āctus,-a,-um essem
pluperf. subjunctive pass: 1st person S
āctus,-a,-um essēs
pluperf. subjunctive pass: 2nd person S
āctus,-a,-um esset
pluperf. subjunctive pass: 3rd person S
āctī,-ae,-a essēmus
pluperf. subjunctive pass: 1st person PL
āctī,-ae,-a essētis
pluperf. subjunctive pass: 2nd person PL
āctī,-ae,-a essent
pluperf. subjunctive pass: 3rd person PL
agēns
pres.act.PARTICIPLE: Nom S (also neut Acc S)
agēntis
pres.act.PARTICIPLE: Gen S
agēntī
pres.act.PARTICIPLE: Dat S (also Abl S w/strictly attrib.adj)
agēntem
pres.act.PARTICIPLE: m/f Acc S
agēns
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc S (also m/f/n Nom S)
agēnte
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/object
agēntī
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/strictly attrib.adj (also Dat S)
agēntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Nom PL (also m&f Acc PL)
agēntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also neut Acc PL)
agēntium
pres.act.PARTICIPLE: Gen PL
agēntibus
pres.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
agēntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Acc PL (also m&f Nom PL)
agēntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also neut Nom PL)
agēntibus
pres.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
āctūrus
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom S
āctūra
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
āctūrum
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
āctūrī
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
āctūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
āctūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
āctūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
āctūrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
āctūram
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc S
āctūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
āctūrā
fut.act.PARTICIPLE: fem Abl S
āctūrī
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
āctūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
āctūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
āctūrōrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen PL
āctūrārum
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen PL
āctūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
āctūrōs
fut.act.PARTICIPLE: masc Acc PL
āctūrās
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc PL
āctūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
āctūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
āctus
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom S
ācta
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
āctum
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
āctī
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
āctae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
āctō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
āctae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
āctum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
āctam
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc S
āctō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
āctā
perf.pass.PARTICIPLE: fem Abl S
āctī
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
āctae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
ācta
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
āctōrum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen PL
āctārum
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen PL
āctīs
perf.pass.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
āctōs
perf.pass.PARTICIPLE: masc Acc PL
āctās
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc PL
ācta
perf.pass.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
āctīs
perf.pass.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
agendus
GERUNDIVE : masc Nom S
agenda
GERUNDIVE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
agendum
GERUNDIVE: neut Nom S (also m&n Acc S)
agendī
GERUNDIVE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
agendae
GERUNDIVE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
agendō
GERUNDIVE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
agendae
GERUNDIVE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
agendum
GERUNDIVE: m&n Acc S (also neut Nom S)
agendam
GERUNDIVE: fem Acc S
agendō
GERUNDIVE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
agendā
GERUNDIVE: fem Abl S
agendī
GERUNDIVE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
agendae
GERUNDIVE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
agenda
GERUNDIVE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
agendōrum
GERUNDIVE: m&n Gen PL
agendārum
GERUNDIVE: fem Gen PL
agendīs
GERUNDIVE: Dat PL (also Abl PL)
agendōs
GERUNDIVE: masc Acc PL
agendās
GERUNDIVE: fem Acc PL
agenda
GERUNDIVE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
agendīs
GERUNDIVE: Abl PL (also Dat PL)
agere
pres.act.INFIN
ēgisse
perf.act.INFIN
āctūrum esse
fut.act.INFIN: m&n Acc S
āctūram esse
fut.act.INFIN: f Acc S
āctūrōs esse
fut.act.INFIN: m Acc PL
āctūrās esse
fut.act.INFIN: f Acc PL
āctūra esse
fut.act.INFIN: neut Acc PL
agī
pres.pass.INFIN
āctum esse
perf.pass.INFIN: m&n Acc S
āctam esse
perf.pass.INFIN: f Acc S
āctōs esse
perf.pass.INFIN: m Acc PL
āctās esse
perf.pass.INFIN: f Acc PL
ācta esse
perf.pass.INFIN: neut Acc PL
āctum īrī
fut.pass.INFIN