Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/213

Click to flip

213 Cards in this Set

  • Front
  • Back
laudō
pres.indic.act. 1pS: I am praising
laudās
pres.indic.act. 2pS: You (s) are praising
laudat
pres.indic.act. 3pS: He/she/it is praising
laudāmus
pres.indic.act. 1pPL: We are praising
laudātis
pres.indic.act. 2pPL: You (pl) are praising
laudant
pres.indic.act. 3pPL: They are praising
laudābam
imperf.indic.act. 1pS: I was praising
laudābās
imperf.indic.act. 2pS: You (s) were praising
laudābat
imperf.indic.act. 3pS: He/she/it was praising
laudābāmus
imperf.indic.act. 1pPL: We were praising
laudābātis
imperf.indic.act. 2pPL: You (pl) were praising
laudābant
imperf.indic.act. 3pPL: They were praising
laudābō
fut.indic.act. 1pS: I will praise
laudābis
fut.indic.act. 2pS: You (s) will praise
laudābit
fut.indic.act. 3pS: He/she/it will praise
laudābimus
fut.indic.act. 1pPL: We will praise
laudābitis
fut.indic.act. 2pPL: You (pl) will praise
laudābunt
fut.indic.act. 3pPL: They will praise
laudāvī
perf.indic.act. 1pS: I praised
laudāvistī
perf.indic.act. 2pS: You (s) praised
laudāvit
perf.indic.act. 3pS: He/she/it praised
laudāvimus
perf.indic.act. 1pPL: We praised
laudāvistis
perf.indic.act. 2pPL: You (pl) praised
laudāvērunt
perf.indic.act. 3pPL: They praised
laudāveram
pluperf.indic.act. 1pS: I had praised
laudāverās
pluperf.indic.act. 2pS: You (pl) had praised
laudāverat
pluperf.indic.act. 3pS: He/she/it had praised
laudāverāmus
pluperf.indic.act. 1pPL: We had praised
laudāverātis
pluperf.indic.act. 2pPL: You (pl) had praised
laudāverant
pluperf.indic.act. 3pPL: They had praised
laudāverō
fut.perf.indic.act. 1pS: I shall have praised
laudāveris
fut.perf.indic.act. 2pS: You (s) will have praised
laudāverit
fut.perf.indic.act. 3pS (also perf.subjunctive act)
laudāverimus
fut.perf.indic.act. 1pPL: We shall have praised
laudāveritis
fut.perf.indic.act. 2pPL: You (pl) will have praised
laudāverint
fut.perf.indic.act. 3pPL (also perf.subjunctive act)
laudem
pres.subjunctive act: 1st person S
laudēs
pres.subjunctive act: 2nd person S
laudet
pres.subjunctive act: 3rd person S
laudēmus
pres.subjunctive act: 1st person PL
laudētis
pres.subjunctive act: 2nd person PL
laudent
pres.subjunctive act: 3rd person PL
laudārem
imperf.subjunctive act: 1st person S
laudārēs
imperf.subjunctive act: 2nd person S
laudāret
imperf.subjunctive act: 3rd person S
laudārēmus
imperf.subjunctive act:1st person PL
laudārētis
imperf.subjunctive act: 2nd person PL
laudārent
imperf.subjunctive act: 3rd person PL
laudāverim
perf.subjunctive act: 1st person S
laudāverīs
perf.subjunctive act: 2nd person S
laudāverit
perf.subjunctive act: 3rd person S (also fut.perf.indic.act)
laudāverīmus
perf.subjunctive act: 1st person PL
laudāverītis
perf.subjunctive act: 2nd person PL
laudāverint
perf.subjunctive act: 3rd person PL (also fut.perf.indic.act)
laudāvissem
pluperf.subjunctive act: 1st person S
laudāvissēs
pluperf.subjunctive act: 2nd person S
laudāvisset
pluperf.subjunctive act: 3rd person S
laudāvissēmus
pluperf.subjunctive act: 1st person PL
laudāvissētis
pluperf.subjunctive act: 2nd person PL
laudāvissent
pluperf.subjunctive act: 3rd person PL
laudā
pres.imperative act: (s) Praise!
laudāte
pres.imperative act: (pl) Praise!
laudor
pres.indic.pass. 1pS: I am being praised
laudāris
pres.indic.pass. 2pS: You (s) are being praised
laudātur
pres.indic.pass. 3pS: He/she/it is being praised
laudāmur
pres.indic.pass. 1pPL: We are being praised
laudāminī
pres.indic.pass. 2pPL: You (pl) are being praised
laudantur
pres.indic.pass. 3pPL: They are being praised
laudābar
imperf.indic.pass. 1pS: I was being praised
laudābāris
imperf.indic.pass. 2pS: You (s) were being praised
laudābātur
imperf.indic.pass. 3pS: He/she/it was being praised
laudābāmur
imperf.indic.pass. 1pPL: We were being praised
laudābāminī
imperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were being praised
laudābantur
imperf.indic.pass. 3pPL: They were being praised
laudābor
fut.indic.pass. 1pS: I shall be praised
laudāberis
fut.indic.pass. 2pS: You (s) will be praised
laudābitur
fut.indic.pass. 3pS: He/she/it will be praised
laudābimur
fut.indic.pass. 1pPL: We shall be praised
laudābiminī
fut.indic.pass. 2pPL: You (pl) will be praised
laudābuntur
fut.indic.pass. 3pPL: They will be praised
laudātus,-a,-um sum
perf.indic.pass. 1pS: I was praised
laudātus,-a,-um es
perf.indic.pass. 1pS: You (s) were praised
laudātus,-a,-um est
perf.indic.pass. 3pS: He/she/it was praised
laudātī,-ae,-a sumus
perf.indic.pass. 1pPL: We were praised
laudātī,-ae,-a estis
perf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were praised
laudātī,-ae,-a sunt
perf.indic.pass. 3pPL: They were praised
laudātus,-a,-um eram
pluperf.indic.pass. 1pS: I had been praised
laudātus,-a,-um erās
pluperf.indic.pass. 2pS: You (s) had been praised
laudātus,-a,-um erat
pluperf.indic.pass. 3pS: He/she/it had been praised
laudātī,-ae,-a erāmus
pluperf.indic.pass. 1pPL: We had been praised
laudātī,-ae,-a erātis
pluperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) had been praised
laudātī,-ae,-a erant
pluperf.indic.pass. 3pPL: They had been praised
laudātus,-a,-um erō
fut.perf.indic.pass. 1pS: I shall have been praised
laudātus,-a,-um eris
fut.perf.indic.pass. 2pS: You (s) will have been praised
laudātus,-a,-um erit
fut.perf.indic.pass. 3pS: He/she/it will have been praised
laudātī,-ae,-a erimus
fut.perf.indic.pass. 1pPL: We shall have been praised
laudātī,-ae,-a eritis
fut.perf.indic.pass. 2pPL:You (pl) will have been praised
laudātī,-ae,-a erunt
fut.perf.indic.pass. 3pPL: They will have been praised
lauder
pres.subjunctive pass: 1st person S
laudēris
pres.subjunctive pass: 2nd person S
laudētur
pres.subjunctive pass: 3rd person S
laudēmur
pres.subjunctive pass: 1st person PL
laudēminī
pres.subjunctive pass: 2nd person PL
laudentur
pres.subjunctive pass: 3rd person PL
laudārer
imperf. subjunctive pass: 1st person S
laudārēris
imperf. subjunctive pass: 2nd person S
laudārētur
imperf. subjunctive pass: 3rd person S
laudārēmur
imperf. subjunctive pass: 1st person PL
laudārēminī
imperf. subjunctive pass: 2nd person PL
laudārentur
imperf. subjunctive pass: 3rd person PL
laudātus,-a,-um sim
perf. subjunctive pass: 1st person S
laudātus,-a,-um sīs
perf. subjunctive pass: 2nd person S
laudātus,-a,-um sit
perf. subjunctive pass: 3rd person S
laudātī,-ae,-a sīmus
perf. subjunctive pass: 1st person PL
laudātī,-ae,-a sītis
perf. subjunctive pass: 2nd person PL
laudātī,-ae,-a sint
perf. subjunctive pass: 3rd person PL
laudātus,-a,-um essem
pluperf. subjunctive pass: 1st person S
laudātus,-a,-um essēs
pluperf. subjunctive pass: 2nd person S
laudātus,-a,-um esset
pluperf. subjunctive pass: 3rd person S
laudātī,-ae,-a essēmus
pluperf. subjunctive pass: 1st person PL
laudātī,-ae,-a essētis
pluperf. subjunctive pass: 2nd person PL
laudātī,-ae,-a essent
pluperf. subjunctive pass: 3rd person PL
laudāns
pres.act.PARTICIPLE: Nom S (also neut Acc S)
laudāntis
pres.act.PARTICIPLE: Gen S
laudāntī
pres.act.PARTICIPLE: Dat S (also Abl S w/strictly attrib.adj)
laudāntem
pres.act.PARTICIPLE: m/f Acc S
laudāns
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc S (also m/f/n Nom S)
laudānte
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/object
laudāntī
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/strictly attrib.adj (also Dat S)
laudāntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Nom PL (also m&f Acc PL)
laudāntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also neut Acc PL)
laudāntium
pres.act.PARTICIPLE: Gen PL
laudāntibus
pres.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
laudāntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Acc PL (also m&f Nom PL)
laudāntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also neut Nom PL)
laudāntibus
pres.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
laudātūrus
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom S
laudātūra
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
laudātūrum
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
laudātūrī
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
laudātūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
laudātūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
laudātūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
laudātūrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
laudātūram
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc S
laudātūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
laudātūrā
fut.act.PARTICIPLE: fem Abl S
laudātūrī
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
laudātūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
laudātūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
laudātūrōrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen PL
laudātūrārum
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen PL
laudātūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
laudātūrōs
fut.act.PARTICIPLE: masc Acc PL
laudātūrās
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc PL
laudātūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
laudātūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
laudātus
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom S
laudāta
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
laudātum
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
laudātī
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
laudātae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
laudātō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
laudātae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
laudātum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
laudātam
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc S
laudātō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
laudātā
perf.pass.PARTICIPLE: fem Abl S
laudātī
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
laudātae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
laudāta
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
laudātōrum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen PL
laudātārum
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen PL
laudātīs
perf.pass.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
laudātōs
perf.pass.PARTICIPLE: masc Acc PL
laudātās
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc PL
laudāta
perf.pass.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
laudātīs
perf.pass.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
laudandus
GERUNDIVE : masc Nom S
laudanda
GERUNDIVE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
laudandum
GERUNDIVE: neut Nom S (also m&n Acc S)
laudandī
GERUNDIVE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
laudandae
GERUNDIVE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
laudandō
GERUNDIVE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
laudandae
GERUNDIVE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
laudandum
GERUNDIVE: m&n Acc S (also neut Nom S)
laudandam
GERUNDIVE: fem Acc S
laudandō
GERUNDIVE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
laudandā
GERUNDIVE: fem Abl S
laudandī
GERUNDIVE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
laudandae
GERUNDIVE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
laudanda
GERUNDIVE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
laudandōrum
GERUNDIVE: m&n Gen PL
laudandārum
GERUNDIVE: fem Gen PL
laudandīs
GERUNDIVE: Dat PL (also Abl PL)
laudandōs
GERUNDIVE: masc Acc PL
laudandās
GERUNDIVE: fem Acc PL
laudanda
GERUNDIVE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
laudandīs
GERUNDIVE: Abl PL (also Dat PL)
laudāre
pres.act.INFIN
laudāvisse
perf.act.INFIN
laudātūrum esse
fut.act.INFIN: m&n Acc S
laudātūram esse
fut.act.INFIN: f Acc S
laudātūrōs esse
fut.act.INFIN: m Acc PL
laudātūrās esse
fut.act.INFIN: f Acc PL
laudātūra esse
fut.act.INFIN: neut Acc PL
laudārī
pres.pass.INFIN
laudātum esse
perf.pass.INFIN: m&n Acc S
laudātam esse
perf.pass.INFIN: f Acc S
laudātōs esse
perf.pass.INFIN: m Acc PL
laudātās esse
perf.pass.INFIN: f Acc PL
laudāta esse
perf.pass.INFIN: neut Acc PL
laudātum īrī
fut.pass.INFIN