Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/113

Click to flip

113 Cards in this Set

  • Front
  • Back
Translate: My friend (female) is sixteen years old.
Моей подруге шестнадцать лет. [Аge is expressed in the dative: моя', мою', мое'й, ►мое'й; подру'га, подру'гу, подру'гы, ►подру'ге]
Translate: How old is she?
Ско'лько ей лет? [она', еë, еë, о ней, ►ей]
Translate: He is twenty-one years old.
Ему' два'дцать оди'н год. [он, его', его', о нëм, ►ему']
Translate: She is two years old.
Ей два года. [она, еë, еë, о ней, ►ей]
До'лжен is used to express obligation, like the words "must" and "should." До'лжен agrees in gender and number with the subject. Translate the phrase: she should.
она' должна'
Translate the phrase: he must.
он до'лжен
Translate the phrase: they should (or must)
они' должны'
When до'лхен is used in the past or future tenses, the appropriate form of the verb быть immediately follows it. Translate the phrase: Tomorrow, I [male] must.
За'втра, я до'лжен бу'ду
Translate the phrase: yesterday, she had to.
Вчера', она' должна' была'
Translate the phrase: tomorrow, Tanya and Olya must.
За'втра, Та'нe и О'лe должны' бу'дут
The endings of personal, possessive, and demonstrative pronouns and adjectives in the ginitive plural are -ых аnd -их. Supply the genitive plural of э'ти.
э'тих [genitive plural]
Supply the genitive plural of мои'.
мои'х [genitive plural]
Supply the genitive plural of ва'ши'.
ва'ших [genitive plural]
After all numbers (except оди'н and its compounds), adjectives are in the genitive plural. Translate: two new houses.
два но'вых дома'
Translate: one new house.
оди'н новый дом (оди'н is the exception) [after all numbers, except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural]
Translate: two new houses.
два но'вых дома' [after all numbers (except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural (and дома' is in the gentive singular, as required when using numerals 2, 3, and 4)]
Translate: five new houses.
пять но'вых домо'в [after all numbers (except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural (and домо'в is in the genitive plural, as required with numbers 5 and above)]
Translate: one new apartment.
одна' но'ваяа кварти'ра (оди'н (одно', одна')is the exception) [after all numbers (except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural]
Translate: two new apartments.
две но'вых кварти'ры [after all numbers (except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural (and кварти'ры is in the gentive singular, as required when using numbers 2, 3, and 4)]
Translate: five new apartments.
пять но'вых кварти'р [after all numbers (except оди'н and it's compounds), adjectives are in the genitive plural (and кварти'р is in the genitive plural, as required with numbers 5 and above)]
What is the meaning of плати'ть?
to pay
Supply the missing word: плачу', пла'тишь, _____, пла'тим, пла'тите, пла'тят.
пла'тит
Supply the missing word: плачу', пла'тишь, пла'тит, пла'тим, _____, пла'тят.
пла'тите
Supply the missing word: плачу', пла'тишь, пла'тит, пла'тим, пла'тите, _____.
пла'тят
Supply the missing word: _____', пла'тишь, пла'тит, пла'тим, пла'тите, пла'тят.
плачу'
Supply the missing word: плачу', _____, пла'тит, пла'тим, пла'тите, пла'тят.
пла'тишь
Supply the missing word: плачу', пла'тишь, пла'тит, _____, пла'тите, пла'тят.
пла'тим
What is the imperative of плати'ть?
плати' (те)
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense плати'ть.
плати'л, плати'ло, плати'ла, плати'ли
What is the perfective of плати'ть?
заплати'ть
Supply the missing word: _____, заплати'шь, заплати'т, заплати'м, заплати'те, заплатя'т.
заплачу'
Supply the missing word: заплачу', заплати'шь, _____, заплати'м, заплати'те, заплатя'т.
заплати'т
Supply the missing word: заплачу', _____, заплати'т, заплати'м, заплати'те, заплатя'т.
заплати'шь
Supply the missing word: заплачу', заплати'шь, заплати'т, заплати'м, _____, заплатя'т.
заплати'те
Supply the missing word: заплачу', заплати'шь, заплати'т, заплати'м, заплати'те, _____.
заплатя'т
Supply the missing word: заплачу', заплати'шь, заплати'т, _____, заплати'те, заплатя'т.
заплати'м
What is the imperative of заплати'ть?
заплати (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
Supply the masculine, neuter, feminine and plura past tense of заплати'ть.
заплати'л, заплати'ло, заплати'ла, заплати'ли
Мать and дочь are special third declension nouns.
no response
Supply the missing word (singular case) : мать, _____, ма'тери, о ма'тери, ма'тери.
мать [мать, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери]
Supply the missing word (singular case) : _____, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери.
мать [мать, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери]
Supply the missing word (singular case) : мать, мать, _____, о ма'тери, ма'тери.
ма'тери [мать, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери]
Supply the missing word (singular case) : мать, мать, ма'тери, о ма'тери, _____ .
ма'тери [мать, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери]
Supply the missing word (singular case) : мать, мать, ма'тери, _____, ма'тери.
o ма'тери [мать, мать, ма'тери, о ма'тери, ма'тери]
Supply the missing word (plural case): ма'тери, матере'й, _____, о матеря'х, матеря'м
матере'й [ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м]
Supply the missing word (plural case): ма'тери, _____, матере'й, о матеря'х, матеря'м
матере'й [ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м]
Supply the missing word (plural case): _____, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м
ма'тери [ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м]
Supply the missing word (plural case): ма'тери, матере'й, матере'й, _____, матеря'м
о матеря'х [ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м]
Supply the missing word (plural case): ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, _____
матеря'м [ма'тери, матере'й, матере'й, о матеря'х, матеря'м]
Supply themissing word (singular case): _____, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери.
дочь [дочь, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери]
Supply themissing word (singular case): дочь, _____, до'чери, о до'чери, до'чери.
дочь [дочь, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери]
Supply themissing word (singular case): дочь, дочь, _____, о до'чери, до'чери.
до'чери [дочь, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери]
Supply themissing word (singular case): дочь, дочь, до'чери, _____, до'чери.
о до'чери [дочь, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери]
Supply themissing word (singular case): дочь, дочь, до'чери, о до'чери, _____.
до'чери [дочь, дочь, до'чери, о до'чери, до'чери]
Supply the missing word (plural case): до'чери, дочере'й, дочере'й, _____, дочеря'м
о дочеря'х [до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м]
Supply the missing word (plural case): _____, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м
до'чери [до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м]
Supply the missing word (plural case): до'чери, _____, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м
дочере'й [до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м]
Supply the missing word (plural case): до'чери, дочере'й, _____, о дочеря'х, дочеря'м
дочере'й [до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м]
Supply the missing word (plural case): до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, _____
дочеря'м [до'чери, дочере'й, дочере'й, о дочеря'х, дочеря'м]
What is the meaning of the word стака'н?
a glass (for drinking)
What is the meaning of the word рад?
glad
What is the meaning of проси'ть?
to ask (a favor)
Supply the missing word: прошу', про'сишь, _____, про'сим, про'сете, про'сят
про'сит
Supply the missing word: прошу', про'сишь, про'сит, _____, про'сете, про'сят
про'сим
Supply the missing word: прошу', про'сишь, про'сит, про'сим, _____, про'сят
про'сете
Supply the missing word: прошу', про'сишь, про'сит, про'сим, про'сете, _____
про'сят
Supply the missing word: _____, про'сишь, про'сит, про'сим, про'сете, про'сят
прошу'
What is the imperative of про'сить?
проси' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of проси'ть?
проси'л, проси'ло, проси'ла, проси'ли
What is the meaning of the expression, Всë в поря'дке?
Everything is fine. [Literally, everything is in order; поря'дке shares a root with ряд = row, line, series]
What is the meaning of живо'тное?
animal [shares a root with жить = to live and жизнь = life]
What is the meaning of бо'льше?
more
What is the meaning of ме'нше?
less
What is the meaning of включа'ть?
turn on [включа'ть shares a root with ключ = (a) key]
Supply the missing word: включа'ю, включа'ешь, включа'ет, _____, включа'ете, включа'ют.
включа'ем
Supply the missing word: _____, включа'ешь, включа'ет, включа'ем, включа'ете, включа'ют.
включа'ю
Supply the missing word: включа'ю, включа'ешь, _____, включа'ем, включа'ете, включа'ют.
включа'ет
Supply the missing word: включа'ю, включа'ешь, включа'ет, включа'ем, _____, включа'ют.
включа'ете
Supply the missing word: включа'ю, включа'ешь, включа'ет, включа'ем, включа'ете, _____.
включа'ют
Supply the missing word: включа'ю, _____, включа'ет, включа'ем, включа'ете, включа'ют.
включа'ешь
What is the imperative of включа'т?
включа'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
Supply the masculine, neuter, feminine and plural of включа'ть.
включа'л,включа'ло, включа'ла, включа'ли
What is the perfective of включа'ть?
включи'ть
Supply the missing word: включу', включи'шь, _____, включи'м, включи'те, включа'т.
включи'т
Supply the missing word: включу', включи'шь, включи'т, включи'м, включи'те, _____.
включа'т
Supply the missing word: включу', _____, включи'т, включи'м, включи'те, включа'т.
включи'шь
Supply the missing word: _____, включи'шь, включи'т, включи'м, включи'те, включа'т.
включу'
Supply the missing word: включу', включи'шь, включи'т, _____, включи'те, включа'т.
включи'м
What is the imperative of включи'ть?
включи' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
Supply the masculine, neuter, feminine and plural of включи'ть.
включи'л, включи'ло, включи'ло, включи'ли
Translate: Мне пора'.
It's time for me to go. [пора' is a noun = time: пора', пору', поры', поре', поре']
Translate: It's time for me to go.
Мне пора'.
What is the meaning of нача'ло?
(the) beginning [нача'ло shares a root with начина'ть = to begin]
What is the meaning of коне'ц?
(the) end [коне'ц shares a root with конча'ть = to end]
Translate: the beginning.
нача'ло
Translate: the end.
коне'ц
What does обьяcня'ть mean?
to explain [обьясня'ть shares a root with я'сный = clear and я'сно = clearly]
Supply the missing word: обьясня'ю, обьясня'ешь, обьясня'ет, обьясня'ем, _____, обьясня'ют
обьясня'ете
Supply the missing word: _____, обьясня'ешь, обьясня'ет, обьясня'ем, обьясня'ете, обьясня'ют
обьясня'ю
Supply the missing word: обьясня'ю, _____, обьясня'ет, обьясня'ем, обьясня'ете, обьясня'ют
обьясня'ешь
Supply the missing word: обьясня'ю, обьясня'ешь, обьясня'ет, обьясня'ем, обьясня'ете, _____
обьясня'ют
Supply the missing word: обьясня'ю, обьясня'ешь, _____, обьясня'ем, обьясня'ете, обьясня'ют
обьясня'ет
Supply the missing word: обьясня'ю, обьясня'ешь, обьясня'ет, _____, обьясня'ете, обьясня'ют
обьясня'ем
What is the imperative of обьясня'ть?
обья'сняй (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
What is the perfective of обьясня'ть?
обьясни'ть
Supply the missing word: обьясню', обьясни'шь, обьясни'т, обьясни'м, _____, обьясня'т
обьясни'те
Supply the missing word: обьясню', _____, обьясни'т, обьясни'м, обьясни'те, обьясня'т
обьясни'шь
Supply the missing word: обьясню', обьясни'шь, обьясни'т, _____, обьясни'те, обьясня'т
обьясни'м
Supply the missing word: обьясню', обьясни'шь, _____, обьясни'м, обьясни'те, обьясня'т
обьясни'т
Supply the missing word: _____, обьясни'шь, обьясни'т, обьясни'м, обьясни'те, обьясня'т
обьясню'
Supply the missing word: обьясню', обьясни'шь, обьясни'т, обьясни'м, обьясни'те, _____
обьясня'т
What is the imperative of обьясни'ть?
обьясни' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)]
Supply the masculine, neuter and feminine past tense of обьясни'ть.
обьясни'л, обьяснило, обьясни'ла, обьясни'ли