• Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/1807

Click to flip

1807 Cards in this Set

  • Front
  • Back
What have you (got)?


5
Cad atá agat? OR
Céard atá agat?

5
Have you a book?


5
An bhfuil leabhar agat?


5
Nora has not a book.


5
Níl leabhar ag Nóra.


5
Brian has a book.


5
Tá leabhar ag Brian.


5
They have a book.


5
Tá leabhar acu.


5
We have a book.


5
Tá leabhar againn.


5
She has a book.


5
Tá leabhar aici.


5
He has a book.


5
Tá leabhar aige.


5
I have a book.


5
Tá leabhar agam.


5
a pound (money or weight)


5
punt, puint (m1)

genitive singular - puint

5
a penny
the penny, pennies

5
pingin
an phingin, pinginí (f)

Genitive singular - pingine

5
a car


5
carr (m1)


5
bicycle


5
rothar (m1)


5
chalk
the chalk

5
cailc (f2)
an chailc

5
ink


5
dúch (m1)


5
an orange
the orange

5
oráiste (m4)
an t-oráiste, oráistí (m4)

Genitive singular - oráiste

5
at me


5
agam


5
at you (sing.)


5
agat


5
at him


5
aige


5
at her


5
aici


5
at us


5
againn


5
at you (pl.)


5
agaibh


5
at them


5
acu


5
the coat


3
an cóta, cótaí (m4)

Genitive singular - cóta

3
the work (or the labor)


3
an obair, oibreacha (f2)

Genitive singular - oibre

3
the lesson


3
an ceacht, ceachtanna (m3)

genitive singular - ceachta


3
the letter


3
an litir, litreacha (f)

Genitive singular - litreach

3
the book


3
an leabhar, leabhair (m1)

genitive singular - leabhair

3
the money (or the silver)


3
an t-airgead, airgid (m1)

genitive singular - airgid


3
the pencil


3
an peann luaidhe, pinn luaidhe (m1)

Genitive singular - pinn luaidhe

3
the window


3
an fhuinneog, fuinneoga (f2)

Genitive singular - fuinneoige

3
the door


3
an doras, doirse (m1)

Genitive singular - dorais

3
the apple, apples


2
an t-úll, úlla (m1)

Genitive singular - úill
2
the milk


2
an bainne (m4)


2
the floor, floors


2
an t-urlár, urláir (m1)

genitive singular - urláir

2
the shoe


2
an bhróg, bróga (f2)

Genitive singular - bróige
2
the road


2
an bóthar, bóithre (m1)

Genitive singular - bóthair
2
the box


2
an bosca, boscaí (m4)

Genitive singular - bosca

2
the bag


2
an mála, málaí (m4)

Genitive singular - mála

2
the teacher


1
an múinteoir, múinteoirí (m3)

Genitive singular - múinteora

1
the girl


1
an cailín, cailíní (m4)

Genitive singular - cailín

1
the boy


1
an buachaill, buachaillí (m3)

Genitive singular - buachalla

1
the child


1
an páiste, páistí (m4)

Genitive singular - páiste

1
the woman


1
an bhean, mná (f)

genitive singular - mná


1
out (imples towards the outside)

Motion Adverb
1
amach


1
talking


1
ag caint


1
empty


2
folamh


2
we are


4
táimid


4
writing

(verbal noun)


4
ag scríobh


4
Is she?


4
An bhfuil sí?


4
Who?

Interrogative Particle

1
Cé?


1
finished
(verbal adjective)

3
críochnaithe


3
open
(verbal adjective)

3
oscailte


3
in (implies towards the inside)

Motion Adverb
1
isteach


1
working

(verbal noun)


4
ag obair


4
crooked


2
cam


2
torn
(verbal adjective)

2
stróicthe


2
he is


4
tá sé


4
she is


4
tá sí


4
walking


1
ag siúl


1
are we?


4
an bhfuilimid?


4
now


4
anois


4
but


4
ach


4
listening

(verbal noun)


4
ag éisteacht


4
What?

Interrogative Particle

2
Cad? or Céard?


2
looking

(verbal noun)


4
ag féachaint


4
they are


4
tá siad


4
I am


4
táim or tá mé


4
learn


1
foghlaim


1
is he?


4
an bhfuil sé?


4
playing

(verbal noun)


4
ag súgradh, ag imirt


4
sour


2
géar


2
you (pl.) are not


4
níl sibh


4
here

Location Adverb

2
anseo


2
is


1



1
laughing


1
ag gáire


1
singing

(verbal noun)

4
ag canadh


4
there, then

Location Adverb

2
ansin


2
she is not


4
níl sí


4
he is not


4
níl sé


4
dirty


2
salach


2
I am not


4
nílim or níl mé


4
are they?


4
an bhfuil siad?


4
coming

(Verbal Noun)

1
ag teacht


1
are you (sing.)?


4
an bhfuil tú?


4
gone away
(verbal adjective)

3
imithe


3
home (implies towards home)


Motion Adverb
1
abhaile


1
written
(verbal adjective)

3
scríofa


3
broken
(verbal adjective)

3
briste


3
tired
(verbal adjective)

3
tuirseach


3
the man


1
an fear, fir (m1)

genitive singular - fir

1
full


2
lán


2
you (sing) are


4
tá tú


4
dancing

(verbal noun)

4
ag rince, ag damhsa


4
going away, going off

(verbal noun)

4
ag imeacht


4
crying


1
ag gol


1
lost
(verbal adjective)

3
caillte


3
you (pl.) are


4
tá sibh


4
reading

(verbal noun)


4
ag léamh


4
eating


1
ag ithe


1
ill


2
tinn


2
we are not


4
nílimid


4
clean
(adjective)

2
glan


2
the pen


3
an peann, pinn (m1)

genitive singular - pinn

3
straight


2
díreach


2
going
(verbal noun)

1
ag dul


2
running


1
ag rith


1
long


2
fada


2
are you (pl.)?


4
an bhfuil sibh?


4
you (sing.) are not


4
níl tú


4
drinking


1
ag ól


1
sweet


2
milis


2
shut
(verbal adjective)

3
dúnta


3
am I?


4
an bhfuilim?
or
an bhfuil mé?
4
and


4
agus


4
they are not


4
níl siad


4
done, made
(verbal adjective)

3
déanta


3
worn out, spent
(verbal adjective)

3
caite


3
big, large


6
mór


6
little, small


6
beag


6
tall


6
ard


6
nice, pretty


6
deas


6
poor


6
bocht


6
strong


6
láidir


6
fat


6
ramhar


6
new


6
nua


6
young


6
óg


6
an old man


6
seanduine, seandaoine (m)

Genitive singular - seanduine

(or seanfhear)


6
white


6
bán


6
red


6
dearg


6
blue


6
gorm


6
black, black-haired


6
dubh


6
brown, brown-haired


6
donn


6
red-haired


6
rua


6
fair-haired


6
fionn


6
grey-haired


6
liath


6
green (grass, etc.)


6
glas


6
green (dress, etc.)


6
uaine


6
Get up, arise (imperative)


7
Éirigh

(2nd conjugation)

7
Don't get up


7
Ná héirigh


7
Open (imperative)


7
oscail.

(2nd conjugation)

7
Don't open.


7
Ná hoscail.


7
sit down (imperative)


7
suigh

(1st conjugation)

7
Don't sit down.


7
Ná suigh.


7
shut, close (singular imperative)


7
dún

(1st conjugation)

7
Don't shut.


7
Ná dún.


7
read (imperative)


7
léigh

(1st conjugation)

7
Don't read.


7
Ná léigh.


7
write (imperative)


7
scríobh

(1st conjugation)

7
Don't write.


7
Ná scríobh.


7
stand (imperative)


7
seas

(1st conjugation)

7
Don't stand.


7
Ná seas.


7
eat (imperative)


7
ith

(Irregular verb)

7
Don't eat.


7
Ná hith.


7
finish (imperative)


7
críochnaigh

(2nd conjugation)

7
Don't finish.


7
Ná críochnaigh.


7
wait, stay (imperative)


7
fan

(1st conjugation)

7
Don't wait.
or
Don't stay.

7
Ná fan.


7
drink (imperative)


7
ól

(1st conjugation)

7
Don't drink.


7
Ná hól.


7
say (imperative)


7
abair

(Irregular verb)

7
Don't say.


7
Ná habair.


7
walk (imperative)


7
siúil

(1st conjugation)

7
Don't walk.


7
Ná siúil.


7
stop (imperative)


7
stad

(1st conjugation)

7
Don't stop.


7
Ná stad.


7
clear, clean (imperative)


7
glan

(1st conjugation)

7
Don't clear.
or
Don't clean.

7
Ná glan.


7
run (imperative)


7
rith

(1st conjugation)

7
Don't run.


7
Ná rith.


7
look (imperative)


7
féach

(1st conjugation)

7
Don't look.


7
Ná féach.


7
sweep (imperative)


7
scuab

(1st conjugation)

7
Don't sweep.


7
Ná scuab.


7
come (imperative)


7
tar

(Irregular verb)

7
Don't come.


7
Ná tar.


7
listen (imperative)


7
éist

(1st conjugation)

7
Don't listen.


7
Ná héist.


7
wash (imperative)


7
nigh

(1st conjugation)

7
Don't wash.


7
Ná nigh.


7
go (imperative)


7
téigh

(Irregular verb)

7
Don't go.


7
Ná téigh.


7
break (imperative)


7
bris

(1st conjugation)

7
Don't break.


7
Ná bris.


7
get, find (imperative)


7
faigh

(Irregular verb)

7
Don't get.
or
Don't find.

7
Ná faigh.


7
take, build, lift (imperative)


7
tóg

(1st conjugation)

7
Don't take.
or
Don't build.
or
Don't lift.

7
Ná tóg.


7
tear, rend (imperative)


7
stróic

(1st conjugation)

7
Don't tear.
or
Don't rend.

7
Ná stróic.


7
buy (imperative singular)


7
ceannaigh

(2nd conjugation)

7
Don't buy.


7
Ná ceannaigh.


7
put, send, plant (imperative)


7
cuir

(1st conjugation)

7
Don't put.
or
Don't send.
or
Don't plant.

7
Ná cuir.


7
mend, repair (imperative)


7
deisigh

(2nd conjugation)

7
Don't mend.
or
Don't repair.

7
Ná deisigh.


7
give, bring (imperative)


7
tabhair

(Irregular verb)

7
Don't give.
or
Don't bring.

7
Ná tabhair.


7
Give me.


7
Tabhair dom.


7
Close the door.


7
Dún an doras.


7
Do not close the door.


7
Ná dún an doras.


7
Do not open the window.


7
Ná hoscail an fhuinneog.


7
to me


7
dom (do + mé)


7
to you (singular)


7
duit (do + tú)


7
to him


7
dó (do + sé)


7
to her


7
di (do + sí)


7
to us


7
dúinn (do + muid)


7
to you (plural)


7
daoibh (do + sibh)


7
to them


7
dóibh (do + siad)


7
bad


6
droch


6
a bad penny


6
droch-phingin


6
where?


8
cá?


8
where is?


8
cá bhfuil?


8
where was?


8
cá raibh?


8
where will be?


8 & 9
cá mbeidh?


8 & 9
when?


8
cathain?


8
when is?


8
cathain atá?


8
when was?


8
cathain a bhí?


8
when will be?


8 & 9
cathain a bheidh?


8 & 9
today


8
inniu


8
yesterday


8
inné


8
last night


8
aréir


8
ice cream


8
an reoiteog, reoiteoga, f.

genitive singular - reoiteoige

8
sweets


8
milseáin

an milseán, milseáin m.
genitive singular - milseáin

8
looking at, looking on
(verbal noun)

8
ag féachaint ar


8
the television


8
an teilifís, f2.

genitive singular - teilifíse


8
the pictures


8
na pictiúir


8
by the fire


8
cois tine


8
by the sea, at the seaside


8
cois farraige


8
fire


8
an tine, tinte, f4.

genitive singular - tine
8
sea


8
an fharraige, farraigí, f.

genitive singular - farraige
8
at home


8
sa bhaile


8
in the house


8
sa teach


8
in the room


8
sa seomra


8
in the kitchen


8
sa chistin


8
in (the) bed


8
sa leaba


8
in the field, in the park


8
sa pháirc


8
in the yard, in the enclosure


8
sa chlós


8
in the garden


8
sa ghairdín


8
in the city


8
sa chathair


8
in the shop


8
sa siopa


8
in the street


8
sa tsráid


8
in summer


8
sa samhradh


8
in winter


8
sa gheimhreadh


8
at school, to school


8
ar scoil


8
I was


8
bhí mé


8
you were


8
bhí tú


8
he was


8
bhí sé


8
she was


8
bhí sí


8
we were


8
bhíomar


8
y'all were


8
bhí sibh


8
they were


8
bhí siad


8
I was not


8
ní raibh mé


8
you were not


8
ní raibh tú


8
he was not


8
ní raibh sé


8
she was not


8
ní raibh sí


8
we were not


8
ní rabhamar


8
y'all were not


8
ní raibh sibh


8
they were not


8
ní raibh siad


8
was I?


8
an raibh mé?


8
were you?


8
an raibh tú?


8
was he?


8
an raibh sé?


8
was she?


8
an raibh sí?


8
were we?


8
an rabhamar?


8
were y'all?


8
an raibh sibh?


8
were they?


8
an raibh siad?


8
When was he here?


8
Cathain a bhí sé anseo?


8
What was he doing?


8
Cad a bhí sé a dhéanamh?


8
the picture, pictures


8
an pictiúr, pictiúir, m.

genitive singular - pictiúir
8
the home, homes


8
an baile, bailte, m.

genitive singular - baile
8
the house, houses


8
an teach, tithe, m.

genitive singular - tí
8
the room, rooms


8
an seomra, seomraí, m.

genitive singular - seomra
8
the kitchen, kitchens


8
an chistin, cistineacha, f.

genitive singular - cistine
8
the bed, beds


8
an leaba, leapacha, f.

genitive singular - leapa
8
the park/field, parks/fields


8
an pháirc, páirceanna, f.

genitive singular - páirce
8
the yard (can also mean enclosure)


8
an clós, clóis, m.

genitive singular - clóis
8
the garden, gardens


8
an gairdín, gairdíní, m.

genitive singular - gairdín
8
the city, cities


8
an chathair, cathracha, f.

genitive singular - cathrach
8
the shop, shops


8
an siopa, siopaí, m.

genitive singular - siopa
8
the street, streets


2 & 8
an tsráid, sráideanna (f2)

genitive singular - sráide
2 & 8
the summer, summers


8
an samhradh, samhraí, m.

genitive singular - samhraidh
8
the winter, winters


8
an geimhreadh, geimhrí, m.

genitive singular - geimhridh
8
the school, schools


8
an scoil, scoileanna, f.

genitive singular - scoile
8
who will be?


9
cé a bheidh?


9
what will be?


9
cad a bheidh?
OR
céard a bheidh?

9
where will be?


9
cá mbeidh?


9
on Sunday


9
Dé Domhnaigh


9
on Monday


9
Dé Luain


9
on Tuesday


9
Dé Máirt


9
on Wednesday


9
Dé Céadaoin


9
on Thursday


9
Déardaoin


9
on Friday


9
Dé hAoine


9
on Saturday


9
Dé Sathairn


9
tomorrow


9
amárach


9
tonight


9
anocht


9
soon


9
go luath


9
by and by, later


9
ar ball


9
next year (this year towards us)


9
an bhliain seo chugainn


9
next week (this week towards us)


9
an tseachtain seo chugainn


9
I shall be


9
beidh mé


9
you will be


9
beidh tú


9
he will be


9
beidh sé


9
she will be


9
beidh sí


9
we shall be


9
beimid


9
y'all will be


9
beidh sibh


9
they will be


9
beidh siad


9
I shall not be


9
ní bheidh mé


9
you will not be


9
ní bheidh tú


9
he will not be


9
ní bheidh sé


9
she will not be


9
ní bheidh sí


9
we shall not be


9
ní bheimid


9
y'all will not be


9
ní bheidh sibh


9
they will not be


9
ní bheidh siad


9
shall I be?


9
an mbeidh mé?


9
will you be?


9
an mbeidh tú?


9
will he be?


9
an mbeidh sé?


9
will she be?


9
an mbeidh sí?


9
will we be?


9
an mbeimid?


9
will y'all be?


9
an mbeidh sibh?


9
will they be?


9
an mbeidh siad?


9
the year, years


9
an bhliain, blianta, f.

genitive singular - bliana
9
the week, weeks


9
an tseachtain, seachtainí, f.

genitive singular - seachtaine
9
this man


9
an fear seo


9
this woman


9
an bhean seo


9
I break


10
brisim


10
you break


10
briseann tú


10
he breaks


10
briseann sé


10
she breaks


10
briseann sí


10
we break


10
brisimid


10
y'all break


10
briseann sibh


10
they break


10
briseann siad


10
I do not break


10
ní bhrisim


10
you do not break


10
ní bhriseann tú


10
he does not break


10
ní bhriseann sé


10
she does not break


10
ní bhriseann sí


10
we do not break


10
ní bhrisimid


10
y'all do not break


10
ní bhriseann sibh


10
they do not break


10
ní bhriseann siad


10
Do I break?


10
an mbrisim?


10
do you break?


10
an mbriseann tú?


10
does he break?


10
an mbriseann sé?


10
does she break?


10
an mbriseann sí?


10
do we break?


10
an mbrisimid?


10
do y'all break?


10
an mbriseann sibh?


10
do they break?


10
an mbriseann siad?


10
I put (present tense)


10
cuirim


10
you put (present tense)


10
cuireann tú


10
he puts


10
cuireann sé


10
she puts


10
cuireann sí


10
we put (present tense)


10
cuirimid


10
y'all put (present tense)


10
cuireann sibh


10
they put (present tense)


10
cuireann siad


10
I do not put


10
ní chuirim


10
you do not put


10
ní chuireann tú


10
he does not put


10
ní chuireann sé


10
she does not put


10
ní chuireann sí


10
we do not put


10
ní chuirimid


10
y'all do not put


10
ní chuireann sibh


10
they do not put


10
ní chuireann siad


10
do I put?


10
an gcuirim?


10
do you put?


10
an gcuireann tú?


10
does he put?


10
an gcuireann sé?


10
does she put?


10
an gcuireann sí?


10
do we put?


10
an gcuirimid?


10
do y'all put?


10
an gcuireann sibh?


10
do they put?


10
an gcuireann siad?


10
I take


10
tógaim


10
you take


10
tógann tú


10
he takes


10
tógann sé


10
she takes


10
tógann sí


10
we take


10
tógaimid


10
y'all take


10
tógann sibh


10
they take


10
tógann siad


10
I do not take


10
ní thógaim


10
you do not take


10
ní thógann tú


10
he does not take


10
ní thógann sé


10
she does not take


10
ní thógann sí


10
we do not take


10
ní thógaimid


10
y'all do not take


10
ní thógann sibh


10
they do not take


10
ní thógann siad


10
do I take?


10
an dtógaim?


10
do you take?


10
an dtógann tú?


10
does he take?


10
an dtógann sé?


10
does she take?


10
an dtógann sí?


10
do we take?


10
an dtógaimid?


10
do y'all take?


10
an dtógann sibh?


10
do they take?


10
an dtógann siad?


10
I shut (present tense)


10
dúnaim


10
you shut (present tense)


10
dúnann tú


10
he shuts


10
dúnann sé


10
she shuts


10
dúnann sí


10
we shut (present tense)


10
dúnaimid


10
y'all shut (present tense)


10
dúnann sibh


10
they shut (present tense)


10
dúnann siad


10
I do not shut


10
ní dhúnaim


10
you do not shut


10
ní dhúnann tú


10
he does not shut


10
ní dhúnann sé


10
she does not shut


10
ní dhúnann sí


10
we do not shut


10
ní dhúnaimid


10
y'all do not shut


10
ní dhúnann sibh


10
they do not shut


10
ní dhúnann siad


10
do I shut?


10
an ndúnaim?


10
do you shut?


10
an ndúnann tú?


10
does he shut?


10
an ndúnann sé?


10
does she shut?


10
an ndúnann sí?


10
do we shut?


10
an ndúnaimid?


10
do y'all shut?


10
an ndúnann sibh?


10
do they shut?


10
an ndúnann siad?


10
one (for counting and time)


11
a haon


11
two (for counting and time)


11
a dó


11
three (for counting and time)


11
a trí


11
four (for counting and time)


11
a ceathair


11
five (for counting and time)


11
a cúig


11
six (for counting and time)


11
a sé


11
seven (for counting and time)


11
a seacht


11
eight (for counting and time)


11
a hocht


11
nine (for counting and time)


11
a naoi


11
ten (for counting and time)


11
a deich


11
eleven (for counting and time)


11
a haon déag


11
twelve (for counting and time)


11
a dó dhéag


11
it is one o'clock


11
tá sé a haon a chlog


11
half(hour) past two


11
leathuair tar éis a dó


11
a quarter past three


11
ceathrú tar éis a trí


11
a quarter to six


11
ceathrú chun a sé


11
the clock, clocks


11
an clog, cloig, m.

genitive singular - cloig

11
the hour, hours


11
an uair, uaireanta, f

genitive singular - uaire

11
the half, halves


11
an leath, leatha, f.

genitive singular - leithe

11
the quarter, quarters


11
an cheathrú, ceathrúna, f.

genitive singular - ceathrún

11
I eat


11
ithim


11
before, till, to


11
chun


11
after


11
tar éis


11
o'clock


11
a chlog


11
you eat


11
itheann tú


11
he eats


11
itheann sé


11
she eats


11
itheann sí


11
we eat


11
ithimid


11
y'all eat


11
itheann sibh


11
they eat


11
itheann siad


11
I do not eat


11
ní ithim


11
you do not eat


11
ní itheann tú


11
he does not eat


11
ní itheann sé


11
she does not eat


11
ní itheann sí


11
we do not eat


11
ní ithimid


11
y'all do not eat


11
ní itheann sibh


11
they do not eat


11
ní itheann siad


11
do I eat?


11
an ithim?


11
do you eat?


11
an itheann tú?


11
does he eat?


11
an itheann sé?


11
does she eat?


11
an itheann sí?


11
do I wait?


10
an bhfanaim?


10
do we eat?


11
an ithimid?


11
do y'all eat?


11
an itheann sibh?


11
do they eat?


11
an itheann siad?


11
do you wait?


10
an bhfanann tú?


10
I come


11
tagaim


11
you come


11
tagann tú


11
does he wait?


10
an bhfanann sé?


10
he comes


11
tagann sé


11
does she wait?


10
an bhfanann sí?


10
she comes


11
tagann sí


11
we come


11
tagaimid


11
y'all come


11
tagann sibh


11
do we wait?


10
an bhfanaimid?


10
they come


11
tagann siad


11
I do not come


11
ní thagaim


11
do y'all wait?


10
an bhfanann sibh?


10
you do not come


11
ní thagann tú


11
he does not come


11
ní thagann sé


11
do they wait?


10
an bhfanann siad?


10
she does not come


11
ní thagann sí


11
I run


10
rithim


10
we do not come


11
ní thagaimid


11
y'all do not come


11
ní thagann sibh


11
you run


10
ritheann tú


10
they do not come


11
ní thagann siad


11
do I come?


11
an dtagaim?


11
he runs


10
ritheann sé


10
do you come?


11
an dtagann tú?


11
does he come?


11
an dtagann sé?


11
does she come?


11
an dtagann sí?


11
she runs


10
ritheann sí


10
do we come?


11
an dtagaimid?


11
we run


10
rithimid


10
do y'all come?


11
an dtagann sibh?


11
do they come?


11
an dtagann siad?


11
every day


11
gach lá


11
y'all run


10
ritheann sibh


10
every night


11
gach oíche


11
every morning


11
gach maidin


11
they run


10
ritheann siad


10
the day, days


11
an lá, laethanta, m.

genitive singular - lae

11
I do not run


10
ní rithim


10
the night, nights


11
an oíche, oícheanta, f4.

genitive singular - oíche

11
the morning, mornings


11
an mhaidin, maidineacha, f.

genitive singular - maidine

11
you do not run


10
ní ritheann tú


10
the breakfast, breakfasts


11
an bricfeasta, bricfeastaí, m.

genitive singular - bricfeasta

11
the dinner, dinners


11
an dinnéar, dinnéir, m.

genitive singular - dinnéir

11
the supper, suppers


11
an suipéar, suipéir, m.

genitive singular - suipéir

11
he does not run


10
ní ritheann sé


10
the lunch, lunches


11
an lón, lónta, m.

genitive singular - lóin

11
the tea, teas


11
an tae, taenna, m.

genitive singular - tae

11
she does not run


10
ní ritheann sí


10
at three o'clock


11
ar a trí a chlog


11
I wait


10
fanaim


10
we do not run


10
ní rithimid


10
you wait


10
fanann tú


10
he waits


10
fanann sé


10
y'all do not run


10
ní ritheann sibh


10
she waits


10
fanann sí


10
we wait


10
fanaimid


10
they do not run


10
ní ritheann siad


10
y'all wait


10
fanann sibh


10
they wait


10
fanann siad


10
do I run?


10
an rithim?


10
I do not wait


10
ní fhanaim


10
do you run?


10
an ritheann tú?


10
you do not wait


10
ní fhanann tú


10
he does not wait


10
ní fhanann sé


10
she does not wait


10
ní fhanann sí


10
does he run?


10
an ritheann sé?


10
we do not wait


10
ní fhanaimid


10
y'all do not wait


10
ní fhanann sibh


10
does she run?


10
an ritheann sí?


10
they do not wait


10
ní fhanann siad


10
do we run?


10
an rithimid?


10
do y'all run?


10
an ritheann sibh?


10
do they run?


10
an ritheann siad?


10
I listen


10
éistim


10
you listen


10
éisteann tú


10
he listens


10
éisteann sé


10
she listens


10
éisteann sí


10
we listen


10
éistimid


10
y'all listen


10
éisteann sibh


10
they listen


10
éisteann siad


10
I tear, rend


10
stróicim


10
you tear, rend


10
stróiceann tú


10
he tears, rends


10
stróiceann sé


10
she tears, rends


10
stróiceann sí


10
we tear, rend


10
stróicimid


10
y'all tear, rend


10
stróiceann sibh


10
they tear, rend


10
stróiceann siad


10
I stand


10
seasim


10
you stand


10
seasann tú


10
he stands


10
seasann sé


10
she stands


10
seasann sí


10
we stand


10
seasaimid


10
y'all stand


10
seasann sibh


10
they stand


10
seasann siad


10
I drink


10
ólaim


10
you drink


10
ólann tú


10
he drinks


10
ólann sé


10
she drinks


10
ólann sí


10
we drink


10
ólaimid


10
y'all drink


10
ólann sibh


10
they drink


10
ólann siad


10
I stop


10
stadaim


10
you stop


10
stadann tú


10
he stops


10
stadann sé


10
she stops


10
stadann sí


10
we stop


10
stadaimid


10
y'all stop


10
stadann sibh


10
they stop


10
stadann siad


10
I look


10
féachaim


10
you look


10
féachann tú


10
he looks


10
féachann sé


10
she looks


10
féachann sí


10
we look


10
féachaimid


10
y'all look


10
féachann sibh


10
they look


10
féachann siad


10
I write


10
scríobhaim


10
you write


10
scríobhann tú


10
he writes


10
scríobhann sé


10
she writes


10
scríobhann sí


10
we write


10
scríobhaimid


10
y'all write


10
scríobhann sibh


10
they write


10
scríobhann siad


10
I clean


10
glanaim


10
you clean


10
glanann tú


10
he cleans


10
glanann sé


10
she cleans


10
glanann sí


10
we clean


10
glanaimid


10
y'all clean


10
glanann sibh


10
they clean


10
glanann siad


10
I sweep


10
scuabaim


10
you sweep


10
scuabann tú


10
he sweeps


10
scuabann sé


10
she sweeps


10
scuabann sí


10
we sweep


10
scuabaimid


10
y'all sweep


10
scuabann sibh


10
they sweep


10
scuabann siad


10
I get up


12
éirím


12
you get up


12
éiríonn tú


12
he gets up


12
éiríonn sé


12
she gets up


12
éiríonn sí


12
we get up


12
éirímid


12
y'all get up


12
éiríonn sibh


12
they get up


12
éiríonn siad


12
I wash


12
ním


12
you wash


12
níonn tú


12
he washes


12
níonn sé


12
she washes


12
níonn sí


12
we wash


12
nímid


12
y'all wash


12
níonn sibh


12
they wash


12
níonn siad


12
I do not wash


12
ní ním


12
do you wash?


12
an níonn tú?


12
I go


12
téim


12
you go


12
téann tú


12
he goes


12
téann sé


12
she goes


12
téann sí


12
we go


12
téimid


12
y'all go


12
téann sibh


12
they go


12
téann siad


12
I do not go


12
ní théim


12
you do not go


12
ní théann tú


12
he does not go


12
ní théann sé


12
she does not go


12
ní théann sí


12
we do not go


12
ní théimid


12
y'all do not go


12
ní théann sibh


12
they do not go


12
ní théann siad


12
do you wash?


12
an níonn tú?


12
I go


12
téim


12
you go


12
téann tú


12
he goes


12
téann sé


12
she goes


12
téann sí


12
we go


12
téimid


12
y'all go


12
téann sibh


12
they go


12
téann siad


12
I do not go


12
ní théim


12
you do not go


12
ní théann tú


12
he does not go


12
ní théann sé


12
she does not go


12
ní théann sí


12
we do not go


12
ní théimid


12
y'all do not go


12
ní théann sibh


12
they do not go


12
ní théann siad


12
do I go?


12
an dtéim?


12
do you go?


12
an dtéann tú?


12
does he go?


12
an dtéann sé?


12
does she go?


12
an dtéann sí?


12
do we go?


12
an dtéimid?


12
do y'all go?


12
an dtéann sibh?


12
do they go?


12
an dtéann siad?


12
I read (present tense) / it is also the word for leaped or lept


12
léim


12
you read (present tense)


12
léann tú


12
he reads


12
léann sé


12
she reads


12
léann sí


12
we read (present tense)


12
léimid


12
y'all read (present tense)


12
léann sibh


12
they read (present tense)


12
léann siad


12
I dress


12
gléasaim


12
you dress


12
gléasann tú


12
he dresses


12
gléasann sé


12
she dresses


12
gléasann sí


12
we dress


12
gléasaimid


12
y'all dress


12
gléasann sibh


12
they dress


12
gléasann siad


12
I do not dress


12
ní ghléasaim


12
you do not dress


12
ní ghléasann tú


12
he does not dress


12
ní ghléasann sé


12
she does not dress


12
ní ghléasann sí


12
we do not dress


12
ní ghléasaimid


12
y'all do not dress


12
ní ghléasann sibh


12
they do not dress


12
ní ghléasann siad


12
do I dress?


12
an ngléasaim?


12
do you dress?


12
an ngléasann tú?


12
does he dress?


12
an ngléasann sé?


12
does she dress?


12
an ngléasann sí?


12
do we dress?


12
an ngléasaimid?


12
do y'all dress?


12
an ngléasann sibh?


12
do they dress?


12
an ngléasann siad?


12
I say


12
deirim


12
you say


12
deir tú


12
he says


12
deir sé


12
she says


12
deir sí


12
we say


12
deirimid


12
y'all say


12
deir sibh


12
they say


12
deir siad


12
I do not say


12
ní deirim


12
you do not say


12
ní deir tú


12
he does not say


12
ní deir sé


12
she does not say


12
ní deir sí


12
we do not say


12
ní deirimid


12
y'all do not say


12
ní deir sibh


12
they do not say


12
ní deir siad


12
do I say?


12
an ndeirim?


12
do you say?


12
an ndeir tú?


12
does he say?


12
an ndeir sé?


12
does she say?


12
an ndeir sí?


12
do we say?


12
an ndeirimid?


12
do y'all say?


12
an ndeir sibh?


12
do they say?


12
an ndeir siad?


12
Do! Make!
(singular imperative)

12
Déan


12
I make, I do


12
déanaim


12
you make, you do


12
déanann tú


12
he makes, he does


12
déanann sé


12
she makes, she does


12
déanann sí


12
we make, we do


12
déanaimid


12
y'all make, y'all do


12
déanann sibh


12
they make, they do


12
déanann siad


12
I do not make, I do not do


12
ní dhéanaim


12
you do not make, you do not do


12
ní dhéanann tú


12
he does not make, he does not do


12
ní dhéanann sé


12
she does not make, she does not do


12
ní dhéanann sí


12
we do not make, we do not do


12
ní dhéanaimid


12
y'all do not make, y'all do not do


12
ní dhéanann sibh


12
they do not make, they do not do


12
ní dhéanann siad


12
do I do? do I make?


12
an ndéanaim?


12
do you do? do you make?


12
an ndéanann tú?


12
does he do? does he make?


12
an ndéanann sé?


12
does she do? does she make?


12
an ndéanann sí?


12
do we do? do we make?


12
an ndéanaimid?


12
do y'all do? do y'all make?


12
an ndéanann sibh?


12
do they do? do they make?


12
an ndéanann siad?


12
I go to sleep, I go to bed


12
téim a chodladh


12
sleep
(noun)

12
an codladh (m3)


12
myself


12
mé féin


12
yourself


12
tú féin


12
himself


12
é féin


12
prayer


12
an phaidir, na paidreacha, f2

genitive singular - paidre


12
my prayers


12
mo phaidreacha


12
your prayers


12
do phaidreacha


12
his prayers


12
a phaidreacha


12
again


12
arís


12
I finish


12
críochnaím


12
you finish


12
críochnaíonn tú


12
he finishes


12
críochnaíonn sé


12
she finishes


12
críochnaíonn sí


12
we finish


12
críochnaímid


12
y'all finish


12
críochnaíonn sibh


12
they finish


12
críochnaíonn siad


12
I do not finish


12
ní chríochnaím


12
you do not finish


12
ní chríochníonn tú


12
he does not finish


12
ní chríochníonn sé


12
she does not finish


12
ní chríochníonn sí


12
we do not finish


12
ní chríochnaímid


12
y'all do not finish


12
ní chríochníonn sibh


12
they do not finish


12
ní chríochníonn siad


12
do I finish?


12
an gcríochnaím?


12
do you finish?


12
an gcríochnaíonn tú?


12
does he finish?


12
an gcríochnaíonn sé?


12
does she finish?


12
an gcríochnaíonn sí?


12
do we finish?


12
an gcríochnaímid?


12
do y'all finish?


12
an gcríochnaíonn sibh?


12
do they finish?


12
an gcríochnaíonn siad?


12
I buy


12
ceannaím


12
you buy


12
ceannaíonn tú


12
he buys


12
ceannaíonn sé


12
she buys


12
ceannaíonn sí


12
we buy


12
ceannaímid


12
y'all buy


12
ceannaíonn sibh


12
they buy


12
ceannaíonn siad


12
I do not buy


12
ní cheannaím


12
you do not buy


12
ní cheannaíonn tú


12
he does not buy


12
ní cheannaíonn sé


12
she does not buy


12
ní cheannaíonn sí


12
we do not buy


12
ní cheannaímid


12
y'all do not buy


12
ní cheannaíonn sibh


12
they do not buy


12
ní cheannaíonn siad


12
do I buy?


12
an gceannaím?


12
do you buy?


12
an gceannaíonn tú?


12
does he buy?


12
an gceannaíonn sé?


12
does she buy?


12
an gceannaíonn sí


12
do we buy?


12
an gceannaímid?


12
do y'all buy?


12
an gceannaíonn sibh?


12
do they buy?


12
an gceannaíonn siad?


12
I put (past tense)


13
chuir mé


13
you put (past tense)


13
chuir tú


13
he put


13
chuir sé


13
she put


13
chuir sí


13
we put (past tense)


13
chuireamar


13
y'all put (past tense)


13
chuir sibh


13
they put (past tense)


13
chuir siad


13
I did not put


13
níor chuir mé


13
you did not put


13
níor chuir tú


13
he did not put


13
níor chuir sé


13
she did not put


13
níor chuir sí


13
we did not put


13
níor chuireamar


13
y'all did not put


13
níor chuir sibh


13
they did not put


13
níor chuir siad


13
did I put?


13
ar chuir me?


13
did you put?


13
ar chuir tú?


13
did he put?


13
ar chuir sé?


13
did she put?


13
ar chuir sí?


13
did we put?


13
ar chuireamar?


13
did y'all put?


13
ar chuir sibh?


13
did they put?


13
ar chuir siad?


13
I took


13
thóg me


13
you took


13
thóg tú


13
he took


13
thóg sé


13
she took


13
thóg sí


13
we took


13
thógamar


13
y'all took


13
thóg sibh


13
they took


13
thóg siad


13
I did not take


13
nior thóg mé


13
you did not take


13
nior thóg tú


13
he did not take


13
nior thóg sé


13
she did not take


13
nior thóg sí


13
we did not take


13
nior thógamar


13
ya'll did not take


13
níor thóg sibh


13
they did not take


13
níor thóg siad


13
did I take?


13
ar thóg mé?


13
did you take?


13
ar thóg tú?


13
did he take?


13
ar thóg sé?


13
did she take?


13
ar thóg sí?


13
did we take?


13
ar thógamar?


13
did y'all take?


13
ar thóg sibh?


13
did they take?


13
ar thóg siad?


13
I drank


13
d'ól mé


13
you drank


13
d'ól tú


13
he drank


13
d'ól sé


13
she drank


13
d'ól sí


13
we drank


13
d'ólamar


13
y'all drank


13
d'ól sibh


13
they drank


13
d'ól siad


13
I did not drink


13
níor ól mé


13
you did not drink


13
níor ól tú


13
he did not drink


13
níor ól sé


13
she did not drink


13
níor ól sí


13
we did not drink


13
níor ólamar


13
y'all did not drink


13
níor ól sibh


13
they did not drink


13
níor ól siad


13
did I drink?


13
ar ól mé?


13
did you drink?


13
ar ól tú?


13
did he drink?


13
ar ól sé?


13
did she drink?


13
ar ól sí?


13
did we drink?


13
ar ólamar?


13
did y'all drink?


13
ar ól sibh?


13
did they drink?


13
ar ól siad?


13
I ate


13
d'ith mé


13
you ate


13
d'ith tú


13
he ate


13
d'ith sé


13
she ate


13
d'ith sí


13
we ate


13
d'itheamar


13
y'all ate


13
d'ith sibh


13
they ate


13
d'ith siad


13
I did not eat


13
níor ith mé


13
you did not eat


13
níor ith tú


13
he did not eat


13
níor ith sé


13
she did not eat


13
níor ith sí


13
we did not eat


13
níor itheamar


13
y'all did not eat


13
níor ith sibh


13
they did not eat


13
níor ith siad


13
did I eat?


13
ar ith mé?


13
did you eat?


13
ar ith tú?


13
did he eat?


13
ar ith sé?


13
did she eat?


13
ar ith sí?


13
did we eat?


13
ar itheamar?


13
did y'all eat?


13
ar ith sibh?


13
did they eat?


13
ar ith siad?


13
I got up


13
d'éirigh mé


13
you got up


13
d'éirigh tú


13
he got up


13
d'éirigh sé


13
she got up


13
d'éirigh sí


13
we got up


13
d'éiríomar


13
y'all got up


13
d'éirigh sibh


13
they got up


13
d'éirigh siad


13
I did not get up


13
níor éirigh mé


13
you did not get up


13
níor éirigh tú


13
he did not get up


13
níor éirigh sé


13
she did not get up


13
níor éirigh sí


13
we did not get up


13
níor éiríomar


13
y'all did not get up


13
níor éirigh sibh


13
they did not get up


13
níor éirigh siad


13
did I get up?


13
ar éirigh mé?


13
did you get up?


13
ar éirigh tú?


13
did he get up?


13
ar éirigh sé?


13
did she get up?


13
ar éirigh sí?


13
did we get up?


13
ar éiríomar?


13
did y'all get up?


13
ar éirigh sibh?


13
did they get up?


13
ar éirigh siad?


13
I washed


13
nigh mé


13
you washed


13
nigh tú


13
he washed


13
nigh sé


13
she washed


13
nigh sí


13
we washed


13
níomar


13
y'all washed


13
nigh sibh


13
they washed


13
nigh siad


13
I read (past tense)


13
léigh mé


13
you read (past tense)


13
léigh tú


13
he read (past tense)


13
léigh sé


13
she read (past tense)


13
léigh sí


13
we read (past tense)


13
léamar


13
y'all read (past tense)


13
léigh sibh


13
they read (past tense)


13
léigh siad


13
I said


13
dúirt mé


13
you said


13
dúirt tú


13
he said


13
dúirt sé


13
she said


13
dúirt sí


13
we said


13
dúramar


13
y'all said


13
dúirt sibh


13
they said


13
dúirt siad


13
I went


13
chuaigh mé


13
you went


13
chuaigh tú


13
he went


13
chuaigh sé


13
she went


13
chuaigh sí


13
we went


13
chuamar


13
y'all went


13
chuaigh sibh


13
they went


13
chuaigh siad


13
I did, I made


13
rinne mé


13
you did, you made


13
rinne tú


13
he did, he made


13
rinne sé


13
she did, she made


13
rinne sí


13
we did, we made


13
rinneamar


13
y'all did, y'all made


13
rinne sibh


13