• Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/306

Click to flip

306 Cards in this Set

  • Front
  • Back
The preterite communicates:

1) ______ that happened at a particular time
2) ______ that were confined by time limits
3) a series of completed or consecutive ______
4) that one _____ occurred while another was in progress.
The preterite communicates:

1) EVENTS that happened at a particular time
2) EVENTS that were confined by time limits
3) a series of completed or consecutive EVENTS
4) that one EVENT occurred while another was in progress.
ANDAR EN BICICLETA
TO RIDE A BICYCLE
yo anduve en bicicleta
I rode a bicycle
tú anduviste en bicicleta
You (informal) rode a bicycle
usted anduvo en bicicleta
You (formal) rode a bicycle
él / ella anduvo en bicicleta
He / She rode a bicycle
nosotros (-as) anduvimos en bicicleta
We rode a bicycle
vosotros (-as) anduvisteis en bicicleta
You all (informal & plural, Spain) rode a bicycle
ustedes anduvieron en bicicleta
You all (formal & plural) rode a bicycle
ellos / ellas anduvieron en bicicleta
They rode a bicycle
-ANDAR-

anduve | anduvimos
anduviste | anduvisteis
anduvo | anduvieron
Preterite conjugations of -ANDAR- (to walk / to ride)

anduve | anduvimos
anduviste | anduvisteis
anduvo | anduvieron
-CAMINAR-

caminé | caminamos
caminaste | caminasteis
caminó | caminaron
Preterite conjugations of -CAMINAR- (to walk)

caminé | caminamos
caminaste | caminasteis
caminó | caminaron
yo caminé
I walked
tú caminaste
You (informal) walked
usted / él / ella
caminó
(Formal) You, He, She
walked
nosotros(-as)
caminamos
We walked
vosotros(-as)
caminasteis
You all (informal & plural, Spain) walked
ustedes / ellos / ellas
caminaron
(Formal) You all walked / They walked
-COCINAR-

cociné | cocinamos
cocinaste | cocinasteis
cocinó | cocinaron
Preterite conjugations of -COCINAR- (to cook)

cociné | cocinamos
cocinaste | cocinasteis
cocinó | cocinaron
yo cociné
I cooked
tú cocinaste
You (informal) cooked
él / ella / usted cocinó
He / She / (Formal) You cooked
nostoros(-as) cocinamos
We cooked
vosotros(-as) cocinasteis
You all (informal & plural, Spain) cooked
ellos / ellas / ustedes cocinaron
They cooked / (Formal & Plural) You all cooked
-CUMPLIR ( ) AÑOS-

cumplí | cumplimos
cumpliste | cumplisteis
cumplió | cumplieron
Preterite conjugations of
-CUMPLIR ( ) AÑOS-
(to turn ( ) years old)

cumplí | cumplimos
cumpliste | cumplisteis
cumplió | cumplieron
yo cumplí ( ) años
I turned ( ) years old
tú cumpliste ( ) años
You turned ( ) years old
él / ella / usted
cumplió ( ) años
He / She / (Formal) You
turned ( ) years old
nosotros(-as)
cumplimos ( ) años
We turned ( ) years old
vosotros(-as)
cumplisteis ( ) años
You all (informal & plural, Spain) turned ( ) years old
ustedes / ellos / ellas
cumplieron ( ) años
You all (Formal & Plural) / They turned ( ) years old
-DAR UN PASEO- (irreg.)

di | dimos
diste | disteis
dio | dieron
Preterite conjugations of
-DAR (irreg.) UN PASEO-
(to take a walk; to stroll)

di | dimos
diste | disteis
dio | dieron
Yo di un paseo
I took a walk / stroll
Tú diste un paseo
You (informal) took a walk / stroll
Usted / Él / Ella
dio un paseo
You (formal) / He / She
took a walk / stroll
Nosotros(-as)
dimos un paseo
We took a walk / stroll
Vosotros(-as)
disteis un paseo
You all (informal & plural, Spain) took a walk / stroll
Ustedes / Ellos / Ellas
dieron un paseo
You all (formal & plural) / They
took a walk / stroll
-DAR (irreg) UNA FIESTA-

di una fiesta | dimos una fiesta
diste una fiesta | disteis una fiesta
dio una fiesta | dieron una fiesta
Preterite conjugations of
-DAR (irreg) UNA FIESTA-
(to throw a party)

di una fiesta | dimos una fiesta
diste una fiesta | disteis una fiesta
dio una fiesta | dieron una fiesta
(yo) di una fiesta
I gave a party
(tú) diste una fiesta
You (informal) gave a party
(usted / él / ella) dio una fiesta
(Formal You / He / She) gave a party
(nosotros -as) dimos una fiesta
We gave a party
(vosotros -as)
disteis una fiesta
You all (informal & plural, Spain) gave a party
(ustedes / ellos / ellas)
dieron una fiesta
You all (formal) / They
gave a party
-DIBUJAR-

dibujé | dibujamos
dibujaste | dibujasteis
dibujó | dibujaron
Preterite conjugations of -DIBUJAR- (to draw)

dibujé | dibujamos
dibujaste | dibujasteis
dibujó | dibujaron
-ESQUIAR- (esquío)

esquié | esquiamos
esquiaste | esquiasteis
esquió | esquiaron
Preterite conjugations of -ESQUIAR- (esquío)

(to ski)

esquié | esquiamos
esquiaste | esquiasteis
esquió | esquiaron
(yo) esquié
I skied
(tú) esquiaste
You skied
(usted / él / ella)
esquió
You (form.) / He / She
skied
(nosotros -as)
esquiamos
We skied
(vosotros-as)
esquiasteis
You all (inf. & plural, Spain)
skied
(ustedes / ellos / ellas)
esquiaron
You all (formal & plural) / They
skied
(yo) dibujé
I drew
(tú) dibujaste
You drew
(usted / él / ella) dibujó
You (form.) / He / She drew
(nosotros -as) dibujamos
We drew
(vosotros -as) dibujasteis
You all (inf. & plur. Spain) drew
(ustedes / ellos / ellas) dibujaron
You all (form. & plur.) They drew
-GANAR-

gané | ganamos
ganaste | ganasteis
ganó | ganaron
Preterite conjugations of
-GANAR-
(to win)

gané | ganamos
ganaste | ganasteis
ganó | ganaron
(yo) gané
I won
(tú) ganaste
You won
(usted / él / ella) ganó
You (form.) / He / She won
(nosotros -as) ganamos
We won
(vosotros -as) ganasteis
You all (inf. pl. Spain) won
(ustedes / ellos / ellas) ganaron
You all (form. & pl.) / They won
-HACER (irreg.) CICLISMO ESTACIONARIO-

hice | hicimos
hiciste | hicisteis
hizo | hicieron
Preterite conjugations of
-HACER (irreg.) CICLISMO ESTACIONARIO-
(to ride a stationary bike)

hice | hicimos
hiciste | hicisteis
hizo | hicieron
(yo) hice ciclismo estacionario
I rode a stationary bike
(tú) hiciste ciclismo estacionario
You rode a stationary bike
(usted / él / ella) hizo ciclismo estacionario
You (form.) / He / She
rode a stationary bike
(nosotros -as) hicimos ciclismo estacionario
We rode a stationary bike
(vosotros -as) hicisteis ciclismo estacionario
You all (inf. pl. Spain) rode a stationary bike
(ustedes / ellos / ellas) hicieron ciclismo estacionario
You all (form. pl.) / They rode a stationary bike
-HACER (irreg.) EJERCICIO-

hice ejercicio | hicimos ejercicio
hiciste ejercicio | hicisteis ejercicio
hizo ejercicio | hicieron ejercicio
Preterite conjugations of
-HACER (irreg.) EJERCICIO-

hice ejercicio | hicimos ejercicio
hiciste ejercicio | hicisteis ejercicio
hizo ejercicio | hicieron ejercicio
(yo) hice ejercicio
I did exercise
(tú) hicisteis ejercicio
You did exercise
(usted / él / ella) hizo ejercicio
You (form.) / He / She did exercise
(vosotros -as) hicisteis ejercicio
You all (inf. plur. Spain) did exercise
(ustedes / ellos / ellas) hicieron ejercicio
You all (form. plur.) / They did exercise
(nosotros -as) hicimos ejercicio
We did exercise
-HACER EJERCICIO AERÓBICO-

hice ejercicio aeróbico | hicimos ejercicio aeróbico
hiciste ejercicio aeróbico | hicisteis ejercicio aeróbico
hizo ejercicio aeróbico | hicieron ejercicio aeróbico
Preterite conjugations of
-HACER EJERCICIO AERÓBICO-
(to do aerobics)

hice los aeróbicos | hicimos los aeróbicos
hiciste los aeróbicos | hicisteis los aeróbicos
hizo los aeróbicos | hicieron los aeróbicos
(yo) hice ejercicio aeróbico
I did aerobics
(tú) hiciste ejercicio aeróbico
You did aerobics
(usted / él / ella) hizo ejercicio aeróbico
You (form.) / He / She did aerobics
(nosotros -as) hicimos ejercicio aeróbico
We did aerobics
(vosotros -as) hicisteis ejercicio aeróbico
You all (inf. pl. Spain) did aerobics
(ustedes / ellos / ellas) hicieron ejercicio aeróbico
You all (form. pl) / They did aerobics
-HACER GIMNASIA-

hice gimnasia | hicimos gimnasia
hiciste gimnasia | hicisteis gimnasia
hizo gimnasia | hicieron gimnasia
Preterite conjugations of
-HACER GIMNASIA-
(to work out)

hice gimnasia | hicimos gimnasia
hiciste gimnasia | hicisteis gimnasia
hizo gimnasia | hicieron gimnasia
(yo) hice gimnasia
I worked out
(tú) hiciste gimnasia
You worked out
(usted / él / ella) hizo gimnasia
You (form.) He / She worked out
(nosotros -as) hicimos gimnasia
We worked out
(vosotros -as) hicisteis gimnasia
You all (inf. pl, Spain) worked out
(ustedes / ellos / ellas) hicieron gimnasia
You all (form. pl.) / They worked out
-LEVANTAR PESAS-

levanté pesas | levantamos pesas
levantaste pesas | levantasteis pesas
levantó pesas | levantaron pesas
Preterite conjugations of
-LEVANTAR PESAS-
(to lift weights)

levanté pesas | levantamos pesas
levantaste pesas | levantasteis pesas
levantó pesas | levantaron pesas
(yo) levanté pesas
I lifted weights
(tú) levantaste pesas
You lifted weights
(usted / él / ella) levantó pesas
You (form.) / He / She lifted weights
(nosotros -as) levantamos pesas
We lifted weights
(vosotros -as) levantasteis pesas
You all (inf. pl. Spain) lifted weights
(ustedes / ellos / ellas) levantaron pesas
You all (form. pl.) / They lifted weights
-NADAR-

nadé | nadamos
nadaste | nadasteis
nado | nadaron
Preterite conjugations of
-NADAR-
(to swim)

nadé | nadamos
nadaste | nadasteis
nado | nadaron
(yo) nadé
I swam
(tú) nadaste
You swam
(usted / él / ella) nado
You (form.) / He / She swam
(nosotros -as) nadamos
We swam
(vosotros -as) nadasteis
You all (inf. pl. Spain) swam
(ustedes / ellos / ellas) nadaron
You all (form. pl) / They swam
-NAVEGAR (gu) EN BARCO-

navegué en barco | navegamos en barco
navegaste en barco | navegasteis en barco
navegó en barco | navegaron en barco
Preterite conjugations of
-NAVEGAR (gu) EN BARCO-
(to sail)

navegué en barco | navegamos en barco
navegaste en barco | navegasteis en barco
navegó en barco | navegaron en barco
(yo) navegué en barco
I sailed
(tú) navegaste en barco
You sailed
(usted / él / ella) navegó en barco
You (form.) / He / She sailed
(nosotros -as) navegamos en barco
We sailed
(vosotros -as) navegasteis en barco
You all (inf. pl. Spain) sailed
(ustedes / ellos / ellas) navegaron en barco
You all (form. pl.) / They sailed
-PASARLO BIEN-
-TO HAVE A GOOD TIME-
-PASARLO MAL-
-TO HAVE A BAD TIME-
-PASAR-

pasé | pasamos
pasaste | pasasteis
pasó | pasaron
Preterite conjugations of
-PASAR-
(to pass)

pasé | pasamos
pasaste | pasasteis
pasó | pasaron
(yo) pasé
I passed
(tú) pasaste
You passed
(usted / él / ella) pasó
You (form.) / He / She passed
(nosotros -as) pasamos
We passed
(vosotros -as) pasasteis
You all (inf. plur. Spain) passed
(ustedes / ellos / ellas) pasaron
You all (form. plur.) / They passed
-PATINAR EN LÍNEA-

patiné en línea | patinamos en línea
patinaste en línea | patinasteis en línea
patinó en línea | patinaron en línea
Preterite conjugations of
-PATINAR EN LÍNEA-
(to inline skate)

patiné en línea | patinamos en línea
patinaste en línea | patinasteis en línea
patinó en línea | patinaron en línea
(yo) patiné en línea
I inline skated
(tú) patinaste en línea
You inline skated
(usted / él / ella) patinó en línea
You (form.) / He / She inline skated
(nosotros -as) patinamos en línea
We inline skated
(vosotros -as) patinasteis en línea
You all (inf. pl. Spain) inline skated
(ustedes / ellos / ellas) patinaron en línea
You all (form. plural) / They inline skated
-PICAR- (qu)

piqué | picamos
picaste | picasteis
picó | picaron
Preterite conjugations of
-PICAR- (qu)
(to nibble)

piqué | picamos
picaste | picasteis
picó | picaron
(yo) piqué
I nibbled
(tú) picaste
You nibbled
(usted / él / ella) picó
You (form.) / He / She nibbled
(nosotros -as) picamos
We nibbled
(vosotros -as) picasteis
You all (inf. plur. Spain) nibbled
(ustedes / ellos / ellas) picaron
You all (formal. plural) / They nibbled
-PINTAR-

pinté | pintamos
pintaste | pintasteis
pintó | pintaron
Preterite conjugations of
-PINTAR- (to paint)

pinté | pintamos
pintaste | pintasteis
pintó | pintaron
(yo) pinté
I painted
(tú) pintaste
You painted
(usted / él / ella) pintó
You (form.) / He / She painted
(nosotros -as) pintamos
We painted
(vosotros -as) pintasteis
You all (inform. & plural, Spain) painted
(ustedes / ellos / ellas) pintaron
You all (formal & plural) / They painted
-PRACTICAR (qu) EL YOGA-

practiqué el yoga | practicamos el yoga
practicaste el yoga | practicasteis el yoga
practicó el yoga | practicaron el yoga
Preterite conjugations of
-PRACTICAR (qu) EL YOGA-
(to practice yoga)

practiqué el yoga | practicamos el yoga
practicaste el yoga | practicasteis el yoga
practicó el yoga | practicaron el yoga
(yo) practiqué el yoga
I practiced yoga
(tú) practicaste el yoga
You practiced yoga
(usted / él / ella) practicó el yoga
You (form.) / He / She practiced yoga
(nosotros -as) practicamos el yoga
We practiced yoga
(vosotros -as) practicasteis el yoga
You all (informal & plural, Spain) practiced yoga
(ustedes / ellos / ellas) practicaron el yoga
You all (formal, plural) / They practiced yoga
-QUEMAR CALORÍAS-

quemé calorías | quemamos calorías
quemaste calorías| quemasteis calorías
quemó calorías | quemaron calorías
Preterite conjugations of
-QUEMAR CALORÍAS-
(to burn calories)

quemé calorías | quemamos calorías
quemaste calorías| quemasteis calorías
quemó calorías | quemaron calorías
(yo) quemé calorías
I burned calories
(tú) quemaste calorías
You burned calories
(usted / él / ella) quemó calorías
You (form.) / He / She burned calories
(nosotros -as) quemamos calorías
We burned calories
(vosotros -as) quemasteis calorías
You all (inform. plur., Spain) burned calories
(ustedes / ellos / ellas) quemaron calorías
You all (formal, plural) / They burned calories
-REGALAR-

regalé | regalamos
regalaste | regalasteis
regaló | regalaron
Preterite conjugations of
-REGALAR-
(to give, as a gift)

regalé | regalamos
regalaste | regalasteis
regaló | regalaron
(yo) regalé
I gave as a gift
(tú) regalaste
You gave as a gift
(usted / él / ella) regaló
You (form.) / He / She gave as a gift
(nosotros -as) regalamos
We gave as a gift
(vosotros -as) regalasteis
You all (informal & plural, Spain) gave as a gift
(ustedes / ellos / ellas) regalaron
You all (formal) / They gave as a gift
-ROZARSE (c) CON LA GENTE-

rocé con la gente | rozamos con la gente
rozaste con la gente | rozasteis con la gente
rozó con la gente | rozaron con la gente
Preterite conjugations of
-ROZARSE (c) CON LA GENTE-
(to mingle with people)

rocé con la gente | rozamos con la gente
rozaste con la gente | rozasteis con la gente
rozó con la gente | rozaron con la gente
(yo) rocé con la gente
I mingled with people
(tú) rozaste con la gente
You (informal) mingled with people
(usted / él / ella) rozó con la gente
You all (formal) / He / She mingled with people
(nosotros -as) rozamos con la gente
We mingled with people
(vosotros -as) rozasteis con la gente
You all (informal & plural, Spain) mingled with people
(ustedes / ellos / ellas) rozaron
You all (formal & plural) / They mingled with people
-SACAR (qu) UN DVD-

saqué un dvd | sacamos un dvd
sacaste un dvd | sacasteis un dvd
sacó un dvd | sacaron un dvd
Preterite conjugations of
-SACAR (qu) UN DVD-
(to rent a DVD)

saqué un dvd | sacamos un dvd
sacaste un dvd | sacasteis un dvd
sacó un dvd | sacaron un dvd
(yo) saqué un dvd
I rented a DVD
(tú) sacaste un dvd
You (informal) rented a DVD
(usted / él / ella) sacó un dvd
You (form.) / He / She rented a DVD
(nosotros -as) sacamos un dvd
We rented a DVD
(vosotros -as) sacasteis un dvd
You all (informal & plural) rented a DVD
(ustedes / ellos / ellas) sacaron un dvd
You all (formal & plural) / They rented a DVD
-SER (irreg.)-

fui | fuimos
fuiste | fuisteis
fue | fueron
Preterite conjugations of
-SER (irreg.)-
(to be)

fui | fuimos
fuiste | fuisteis
fue | fueron
(yo) fui
I was
(tú) fuiste
You (inf.) were
(usted / él / ella) fue
You (form.) were
He / She was
(nosotros -as) fuimos
We were
(vostoros -as) fuisteis
You all (inf. plural. Spain) were
(ustedes / ellos / ellas) fueron
You all (formal, plural) were / They were
-SUDAR-

sudé | sudamos
sudaste | sudasteis
sudó | sudaron
Preterite conjugations of
-SUDAR-
(to sweat)

sudé | sudamos
sudaste | sudasteis
sudó | sudaron
(yo) sudé
I sweated
(tú) sudaste
You (inform.) sweated
(usted / él / ella) sudó
You (form.) He / She sweated
(nosotros -as) sudamos
We sweated
(vosotros -as) sudasteis
You all (inform. plur. Spain) sweated
(ustedes / ellos / ellas) sudaron
You all (formal, plural) sweated / They sweated
(yo) celebré
I celebrated
(tú) celebraste
You (inf.) celebrated
(usted / él / ella) celebró
You (form.) / He / She celebrated
(nosotros -as) celebramos
We celebrated
(vosotros -as) celebrasteis
You all (inf, plur, Spain) celebrated
(ustedes / ellos / ellas) celebraron
You all (form., plural) celebrated / They celebrated
-COMPETIR- (i, i)

competí | competimos
competiste | competisteis
compitió | compitieron
Preterite conjugations of
-COMPETIR- (i, i)
to compete

competí | competimos
competiste | competisteis
compitió | compitieron
(yo) competí
I competed
(tú) competiste
You competed
(usted / él / ella) compitió
You (form.) / He / She competed
(nosotros -as) competimos
We competed
(vosotros -as) competisteis
You all (inf., plur., Spain) competed
(ustedes / ellos / ellas) compitieron
You all (form., plural) competed / They competed
-MEDITAR-

medité | meditamos
meditaste | meditasteis
meditó | meditaron
Preterite conjugations of
-MEDITAR-
(to meditate, to think about)

medité | meditamos
meditaste | meditasteis
meditó | meditaron
(yo) medité
I meditated
(tú) meditaste
You (inf.) meditated
(usted / él / ella) meditó
You (form.) / He / She meditated
(nosotros -as) meditamos
We meditated
(vosotros -as) meditasteis
You all (inf., plur., Spain) meditated
(ustedes / ellos / ellas) meditaron
You all (form., plur.) / They meditated
-BAILAR-

bailé | bailamos
bailaste | bailasteis
bailó | bailaron
Preterite conjugations of
-BAILAR-
(to dance)

-BAILAR-

bailé | bailamos
bailaste | bailasteis
bailó | bailaron
(yo) bailé
I danced
(tú) bailaste
You (inf.) danced
(usted / él / ella) bailó
You (form.) / He / She danced
(nosotros -as) bailamos
We danced
(vosotros -as) bailasteis
You all (inf. plur., Spain) danced
(ustedes / ellos / ellas) bailaron
You all (form., plur.) danced / They danced
-CORRER-

corrí | corrimos
corriste | corristeis
corrió | corrieron
Preterite conjugations of
-CORRER-
(to run)

corrí | corrimos
corriste | corristeis
corrió | corrieron
(yo) corrí
I ran
(tú) corriste
You (inf.) ran
(usted / él / ella) corrió
You (form.) / He / She ran
(nosotros -as) corrimos
We ran
(vosotros -as) corristeis
You all (inf., plur., Spain) ran
(ustedes / ellos / ellas) corrieron
You all (form., plur.) ran / They ran
-JUGAR- (ue) (gu)

jugué | jugamos
jugaste | jugasteis
jugó | jugaron
Preterite conjugations of
-JUGAR- (ue)
(to play; sports / games)

jugué | jugamos
jugaste | jugasteis
jugó | jugaron
(yo) jugué
I played
(tú) jugaste
You (inf.) played
(usted / él / ella) jugó
You (form.) / He / She played
(nosotros -as) jugamos
We played
(vosotros -as) jugasteis
You all (inf., plur., Spain) played
(ustedes / ellos / ellas) jugaron
You all (form., plur.) played / They played
-LLAMAR-

llamé | llamamos
llamaste | llamasteis
llamó | llamaron
Preterite conjugations of
-LLAMAR-
(to call)

llamé | llamamos
llamaste | llamasteis
llamó | llamaron
(yo) llamé
I called
(tú) llamaste
You (inf.) called
(usted / él / ella) llamó
You (form.) / He / She called
(nosotros -as) llamamos
We called
(vosotros -as) llamasteis
You all (inf., plur., Spain) called
(ustedes / ellos / ellas) llamaron
You all (form., plur) called / They called
-PERDER- (ie)

perdí | perdimos
perdiste | perdisteis
perdió | perdieron
Preterite conjugations of
-PERDER- (ie)
(to lose)

perdí | perdimos
perdiste | perdisteis
perdió | perdieron
(yo) perdí
I lost
(tú) perdiste
You (inf.) lost
(usted / él / ella) perdió
You (form.) / He / She lost
(nosotros -as) perdimos
We lost
(vosotros -as) perdisteis
You all (inf. plur., Spain) lost
(ustedes / ellos / ellas) perdieron
You all (form., plural) lost / They lost
-RECIBIR-

recibí | recibimos
recibiste | recibisteis
recibió | recibieron
Preterite conjugations of
-RECIBIR-
(to receive)

recibí | recibimos
recibiste | recibisteis
recibió | recibieron
(yo) recibí
I received
(tú) recibiste
You received
(usted / él / ella) recibió
You (form.) / He / She received
(nosotros -as) recibimos
We received
(vosotros -as) recibisteis
You all (inf., plur., Spain) received
(ustedes / ellos / ellas) recibieron
You all (form., plural) received / They received
-TOCAR-

toqué | tocamos
tocaste | tocasteis
tocó | tocaron
Preterite conjugations of
-TOCAR-
(to play, an instrument)

toqué | tocamos
tocaste | tocasteis
tocó | tocaron
(yo) toqué
I played (an instrument)
(tú) tocaste
You played (an instrument)
(usted / él / ella) tocó
You (form.) / He / She played (an instrument)
(nosotros -as) tocamos
We played (an instrument)
(vosotros -as) tocasteis
You all (inf., plural, Spain) played (an instrument)
(ustedes / ellos / ellas) tocaron
You all (formal) played (an instrument) / They played (an instrument
-TOMAR-

tomé | tomamos
tomaste | tomasteis
tomó | tomaron
Preterite conjugations of
-TOMAR-
(to take, to drink)

tomé | tomamos
tomaste | tomasteis
tomó | tomaron
(yo) tomé
I took, I drank
(tú) tomaste
You took, you drank (informal)
(usted / él / ella) tomó
You (formal) / He / She took, drank
(nosotros -as) tomamos
We took, We drank
(vosotros -as) tomasteis
You all (informal, plural, Spain) took, drank
(ustedes / ellos / ellas) tomaron
You all (formal, plural) took, drank / They took, drank
-PEDIR-

pedí | pedimos
pediste | pedisteis
pidió | pidieron

*notice stem change of e -> i for ud/él/ella & uds/ellos/ellas in the preterite.
Preterite conjugations for
-PEDIR-
(to ask)

pedí | pedimos
pediste | pedisteis
pidió | pidieron

*notice stem change of e -> i for: ud/él/ella & uds/ellos/ellas in the preterite.
(yo) pedí
I asked
(tú) pediste
You (informal) asked
(usted / él / ella) pidió
You (formal) / He / She asked
(nosotros -as) pedimos
We asked
(vosotros -as) pedisteis
You all (inf., plur., Spain) asked
(ustedes / ellos / ellas) pidieron
You all (formal, plural) asked / They asked
-REPETIR-

repetí | repetimos
repetiste | repetisteis
repitió | repitieron

*notice e -> i stem change for ud/él/ella/uds/ellos/ellas
Preterite conjugations for
-REPETIR-
(to repeat)

repetí | repetimos
repetiste | repetisteis
repitió | repitieron

*notice e -> i stem change for ud/él/ella/uds/ellos/ellas
(yo) repetí
I repeated
(tú) repetiste
You repeated
(usted / él / ella) repitió

*notice e -> i stem change
You (formal) He / She repeated

*notice e -> i stem change
(nosotros -as) repetimos
We repeated
(vosotros -as) repetisteis
You all (informal, plural, Spain) repeated
(ustedes / ellos / ellas) repitieron

*notice e -> i stem change
You all (formal, plural) repeated / They repeated

*notice e -> i stem change
-SEGUIR-

seguí | seguimos
seguiste | seguisteis
siguió | siguieron

*notice e -> i stem change for ud/él/ella & uds/ellos/ellas
Preterite conjugations for
-SEGUIR-
(to follow)

seguí | seguimos
seguiste | seguisteis
siguió | siguieron

*notice e -> i stem change for ud/él/ella & uds/ellos/ellas
(yo) seguí
I followed
(tú) seguiste
You followed
(usted / él / ella) siguió

*notice e -> i stem change
You (formal) / He / She followed

*notice e -> i stem change
(nosotros -as) seguimos
We followed
(vosotros -as) seguisteis
You all (inf., plur., Spain) followed
(ustedes / ellos / ellas) siguieron

*notice e -> i stem change
You all (formal, plural) followed / They followed

*notice e -> i stem change
-DORMIR-

dormí | dormimos
dormiste | dormisteis
durmió | durmieron

*notice o -> u stem change for ud/él/ella/uds/ellos/ellas
Preterite conjugations for
-DORMIR-
(to sleep)

dormí | dormimos
dormiste | dormisteis
durmió | durmieron

*notice o -> u stem change for ud/él/ella/uds/ellos/ellas
(yo) dormí
I slept
(tú) dormiste
You (informal) slept
(usted / él / ella) durmió

*notice o -> u stem change
You (formal) slept / He / She slept

*notice o -> u stem change
(nosotros -as) dormimos
We slept
(vosotros -as) dormisteis
You all (inf., plur., Spain) slept
(ustedes / ellos / ellas) durmieron

*notice o -> u stem change
You all (formal, plural) slept / They slept

*notice o -> u stem change
-MORIR-

morí | morimos
moriste | moristeis
murió | murieron

*notice o -> u stem change for uds/él/ella/uds/ellos/ellas
Preterite conjugations for
-MORIR-
(to die)

morí | morimos
moriste | moristeis
murió | murieron

*notice o -> u stem change for uds/él/ella/uds/ellos/ellas
(yo) morí
I died
(tú) moriste
You (informal) died
(usted / él / ella) murió

*notice stem change of o -> u
You (formal) died
He / She died

*notice stem change of o -> u
(nosotros -as) morimos
We died
(vosotros -as) moristeis
You all (informal, plural, Spain) died
(ustedes / ellos / ellas) murieron

*notice stem change of o -> u
You all (formal, plural) died
He / She died

*notice stem change of o -> u