• Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

Card Range To Study

through

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/10

Click to flip

Use LEFT and RIGHT arrow keys to navigate between flashcards;

Use UP and DOWN arrow keys to flip the card;

H to show hint;

A reads text to speech;

10 Cards in this Set

  • Front
  • Back

Akty Prawne Wspólnot Europejskich

są to następujące akty prawne: rozporządzenia obowiązujące w państwach członkowskich; dyrektywy zobowiązujące państwa członkowskie do osiągania określonych celów; decyzje odnoszące się do spraw indywidualnych; zalecenia i opinie które nie mają mocy wiążącej

Altener

ang. Alternative Energies.Energie Alternatywne, program zaproponowany w 1993 r przez KE, dotyczący poszukiwania nowych naturalnych źródeł energii oraz wspierania budowy elektrowni wykorzytsujących istniejące naturale źródła ,,czystej'' energii. Od 1997 r. program jest kontynuowany pod nazwą Altner II.

Argo

program działań Wspólnoty na okres od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r., dotyczący współpracy administracyjnej w dziedzinach: granic zewnętrznych, wiz, azylu, imigracji. Program uruchomiła decyzja Rady UE z 2002 r.

Ariane

program kulturalny UE zainicjowany w 1995 r. którego celem jest promowanie literatury europejskiej poprzez sponsorowanie autorów, tłumaczeń, instytucji kulturalnych w celu wymiany dorobku kulturalnego UE.

Arion

element programu Sokrates, który funkcjonuje w krajach Unii od 1976 r. W ramach programu organizowane są wizyty działaczy oświatowych w celu wymiany doświadczeń w zakresie edukacji, a zwłaszcza o przeprowadzonych reformach oświaty w poszczególnych krajach. Program ten wynika też z traktatu z Masstricht, w którym zalecana jest wymiana informacji i doświadczeń w dziedzinie systemów edukacyjnych poszczególnych państw. Nie oznacza to jednak dążenia do unifikacji systemów edukacyjnych w państwach Unii.

Ateński Traktat Akcesyjny

traktat podpisanyw w Atenach 16 kwietnia 2003 r. między władzami UE a delegatami 10 państw kandydujących (Cypr, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry). Podpisanie traktatu oznaczało definitywne zakończenie procesu akcesyjnego ale jeszcze nie członkowstwo w Unii. Wymagana jest bowiem jego akceptacja przez wszytskie państwa członkowskie w władze państw kandydujących. W państwach kandydujących akceptacja reguły przebiega w drodze referendum. W państwach członkowskich traktat ratyfikują parlamenty narodowe.

Attlee Clement Richard

1883-1967. polityk brytyjcki, w 1935 stanął na czele Partii Pracy, a w l. 1942-1945 był wicepremierem w gabinecie W. Churchilla w l. 1945-1951 pełnił funkcję premiera. Należał do współtwórców NATO i zwolenników unionistycznej koncepcji integracji europejskiej.

Audiowizualna Eureka

nazwa programu który ma przyśpieszyć pracę nad telewizją HDTV (ang. High Definition Television), czyli systemu o dużej rozdzielczości obrazu oraz przczynić się do wzmocnienia europejskiego rynku audio-wizualnego, aby zapobiec amerykanizacji środków komunikacji. W Strasburgu założono Europejski Ośrodek Obserwacyjny ds. Mediów AV. Inicjatorem programu był prezydent Francji Francois Mitterand. Pomysł przedstawił na forum Rady Europejskiej w 1988 r.

Avicenna

program ekologiczny uchwalony przez KE w 1992 r. Dotyczy on współpracy między Wspólnotami Europejskimi a 12 krajami basenu Morza Śródziemnego w zakresie badań naukowcyh i ochrony środowiska naturalnego, zwłaszcza zagrożonego degradacją Morza Śródziemnego.

Azyl

do krajów wspólnoty Europejskiej przybywa rocznie po kilkaset tysięcy obywateli innych państw i te imigracja ma tendencję wzrostową. Sprawy polityki azylowej nie rozwiązał układ z Schengen z 1985 r. Nie został on podpisany przez Wielką Brytanię i Irlandię dlatego polityka azylowa pozostała elementem III filaru, gdzie podejmowanie decyzji wymaga jednomyślności. Zatem podejmowanie wspólnych inicjatyw w sprawach imigrantów zostało sparaliżowane. Sytuację zmienił traktat amsterdamski z 1997 r.; politykę azylową przeniesiono do I filaru, co umożliwia podejmowanie decyzji poza kompetencjami Wspólnoty w danej sprawie, a więc nie jest wymagana jednomyślność. Po 1 maja 2004 r. ma być uchwalone wspólne prawo dotyczące migracji i prawa azylu. Większość państw w latach 90. zaostrzyła przepisy imigracyjne i w przyśpieszonej procedurze są rozważane wnioski o azyl, a osoby które przybyły z tzw. państw bezpiecznych, są natychmiast deportowane.