• Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

Card Range To Study

through

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/11

Click to flip

Use LEFT and RIGHT arrow keys to navigate between flashcards;

Use UP and DOWN arrow keys to flip the card;

H to show hint;

A reads text to speech;

11 Cards in this Set

  • Front
  • Back

Art. 93a. Rodzaje środków zabezpieczających

§ 1. Środkami zabezpieczającymi są:


1) elektroniczna kontrola miejsca pobytu;


2) terapia;


3) terapia uzależnień;


4) pobyt w zakładzie psychiatrycznym.


§ 2. Jeżeli ustawa tak stanowi, tytułem środka zabezpieczającego można orzec nakaz i zakazy określone w art. 39 katalog środków karnych pkt 2–3.

Art. 93b. § 1 Orzekanie i uchylanie środka zabezpieczającego

Sąd może orzec środek zabezpieczający, gdy jest to konieczne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego, a inne środki prawne określone w tym kodeksie lub orzeczone na podstawie innych ustaw nie są wystarczające. Środek zabezpieczający, o którym mowa w art. 93a rodzaje środków zabezpieczających § 1 pkt 4, można orzec jedynie, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego o znacznej społecznej szkodliwości.

Art. 93b. § 3 Orzekanie i uchylanie środka zabezpieczającego

Środek zabezpieczający i sposób jego wykonywania powinien być odpowiedni do stopnia społecznej szkodliwości czynu zabronionego, który sprawca może popełnić, oraz prawdopodobieństwa jego popełnienia, a także uwzględniać potrzeby i postępy w terapii lub terapii uzależnień. Sąd może zmienić orzeczony wobec sprawcy środek zabezpieczający lub sposób jego wykonywania, jeżeli poprzednio orzeczony środek stał się nieodpowiedni lub jego wykonywanie nie jest możliwe.

Art. 93c. Warunki orzekania środków zabezpieczających

Środki zabezpieczające można orzec wobec sprawcy:


1) co do którego umorzono postępowanie o czyn zabroniony popełniony w stanie niepoczytalności określonej w art. 31odpowiedzialność w przypadku niepoczytalności i poczytalności ograniczonej § 1;


2) w razie skazania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności określonej w


art. 31odpowiedzialność w przypadku niepoczytalności i poczytalności ograniczonej § 2;


3) w razie skazania za przestępstwo określone w


art. 148 zabójstwo,


art. 156spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,


art. 197 zgwałcenie lub wymuszenie czynności seksualnej,


art. 198seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności innej osoby,


art. 199seksualne nadużycie stosunku zależności lub krytycznego położenia § 2 lub


art. 200obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym § 1, popełnione w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych;4) w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia za umyślne przestępstwo określone w rozdziale XIX, XXIII, XXV lub XXVI, popełnione w związku z zaburzeniem osobowości o takim charakterze lub nasileniu, że zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia;


5) w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem od alkoholu, środka odurzającego lub innego podobnie działającego środka.

Art.945 kc

§ 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;3) pod wpływem groźby.§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Art.82 kc

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Brak świadomości wg Pietrzykowskiego 1997

Brak rozeznania, niemożności zrozumienia posunięć własnych lub też innych osób, niezdawaniem sobie sprawy ze znaczenia własnego postępowania.

Stan wyłączający swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli wg Pietrzykowskiego

Stan w którym możliwość wolnego wyboru jest całkowicie wyłączona.

Art 949 kc

§ 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym,


podpisze i


opatrzy datą.§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Czy w opiniodastwu cywilnym również istnieje sformułowanie "ograniczny w stopniu znacznym"?

Nie!!!

Art.38 UoOZP

1.Osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej.