Strategic Managment Essay

1379 Words 6 Pages
SWOT Analysis
کسب و کار کوچک و کارآفرینی
ساغر سبحانی، صدف شیخ زاده، پانیذ فضل علی
پاییز 94

فهرست مطالب نقاط قوت 3 نقاط ضعف 3 فرصت ها 4 تهدیدها 5 فهرست منابع 5

نقاط قوت * محل احداث کارخانه، زمینی در محدوده قطب صنعتی اطراف شهر اصفهان خواهد بود که به دلیل وجود صنایع مختلف تولیدی، دسترسی به امکانات حمل و نقل، توزیع و پخش محصول، روند فعالیت های مختلف سازمان را تسهیل می کند. به علاوه قیمت خرید زمین و محوطه لازم جهت احداث کارخانه، در مقایسه با کلان شهر تهران ارزان تر خواهد بود و متعاقباً می توان از نیروی های انسانی متخصص و علمی موجود در شهر اصفهان جهت استخدام با هزینه های سربار کمتر و به صرفه تر استفاده نمود. * با توجه به اینکه روش های به کار گرفته شده در این طرح جهت تهیه و تولید شیره خرما، روش های صنعتی به جای روش های سنتی
…show more content…
* از آن جا که صنعت فوق، در دوره تولد خود قرار دارد، کارکنان جهت کار با دستگاه های مختلف نیاز به صرف زمان و آموزش دارند و باید هزینه های بیشتری جهت این بخش در نظر گرفت. * در صورتی که فعالیت بخش های مختلف و سازمان هایی که قرار است خرما را برداشت، بسته بندی و نگهداری کنند تا جهت فرآوری ارسال کنند، مکانیزه و کنترل شده نباشد و کیفیت خرما را تحت تاثیر قرار دهد، محصول نهایی مطابق کیفیت پیش بینی شده تولید نخواهد شد. به عبارتی عدم وجود نظارت کافی و برداشت غیر علمی محصول خرما توسط کشاورزان که اغلب به روش سنتی در کشور ما انجام می گیرد می تواند محصول را نامرغوب کند و باید جهت جلوگیری از آن تدابیری اندیشیده شود.
فرصت ها * یکی از عوامل تأثیرگذار بر این صنعت، تسهیل سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی خرما است. سیاوش برائی نژاد، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان بم اشاره نموده است که اداره صنعت و معدن بم تعدادی اولویت جهت سرمایه گذاری معین کرده است که صنایع تبدیلی خرما نیز جزء آن هاست لذا اداره صنعت و معدن بم، سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی خرما را حمایت می نماید. (محدودیت های سازمان انرژی اتمی مانع از سرمایه گذاری در بخش معدن بم شده است, 2015) این مسئله می تواند سرمایه گذاری در این بخش را ساده تر کند به خصوص که حمایت هایی این چنین سبب تسهیل روند ثبت شرکت و تأسیس خواهد شد. * در صنعت خرما، دلالان بسیاری وجود دارد و متأسفانه کشاورزان نصیبی از تولید نمی برند بلکه دلالان هستند که با فروش خرما سود زیادی کسب می کنند. رضایی رئیس شورای اسلامی نخلستان آبپخش اشاره کرده است که، وجود دلالان بسیار باعث شده است که تولید کنندگان خرما مورد ظلم قرار گیرند.

Related Documents