Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/213

Click to flip

213 Cards in this Set

  • Front
  • Back
moneō
pres.indic.act. 1pS: I am advising
monēs
pres.indic.act. 2pS: You (s) are advising
monet
pres.indic.act. 3pS: He/she/it is advising
monēmus
pres.indic.act. 1pPL: We are advising
monētis
pres.indic.act. 2pPL: You (pl) are advising
monent
pres.indic.act. 3pPL: They are advising
monēbam
imperf.indic.act. 1pS: I was advising
monēbās
imperf.indic.act. 2pS: You (s) were advising
monēbat
imperf.indic.act. 3pS: He/she/it was advising
monēbāmus
imperf.indic.act. 1pPL: We were advising
monēbātis
imperf.indic.act. 2pPL: You (pl) were advising
monēbant
imperf.indic.act. 3pPL: They were advising
monēbō
fut.indic.act. 1pS: I will advise
monēbis
fut.indic.act. 2pS: You (s) will advise
monēbit
fut.indic.act. 3pS: He/she/it will advise
monēbimus
fut.indic.act. 1pPL: We will advise
monēbitis
fut.indic.act. 2pPL: You (pl) will advise
monēbunt
fut.indic.act. 3pPL: They will advise
monuī
perf.indic.act. 1pS: I advised
monuistī
perf.indic.act. 2pS: You (s) advised
monuit
perf.indic.act. 3pS: He/she/it advised
monuimus
perf.indic.act. 1pPL: We advised
monuistis
perf.indic.act. 2pPL: You (pl) advised
monuērunt
perf.indic.act. 3pPL: They advised
monueram
pluperf.indic.act. 1pS: I had advised
monuerās
pluperf.indic.act. 2pS: You (pl) had advised
monuerat
pluperf.indic.act. 3pS: He/she/it had advised
monuerāmus
pluperf.indic.act. 1pPL: We had advised
monuerātis
pluperf.indic.act. 2pPL: You (pl) had advised
monuerant
pluperf.indic.act. 3pPL: They had advised
monuerō
fut.perf.indic.act. 1pS: I shall have advised
monueris
fut.perf.indic.act. 2pS: You (s) will have advised
monuerit
fut.perf.indic.act. 3pS (also perf.subjunctive act)
monuerimus
fut.perf.indic.act. 1pPL: We shall have advised
monueritis
fut.perf.indic.act. 2pPL: You (pl) will have advised
monuerint
fut.perf.indic.act. 3pPL (also perf.subjunctive act)
moneam
pres.subjunctive act: 1st person S
moneās
pres.subjunctive act: 2nd person S
moneat
pres.subjunctive act: 3rd person S
moneāmus
pres.subjunctive act: 1st person PL
moneātis
pres.subjunctive act: 2nd person PL
moneant
pres.subjunctive act: 3rd person PL
monērem
imperf.subjunctive act: 1st person S
monērēs
imperf.subjunctive act: 2nd person S
monēret
imperf.subjunctive act: 3rd person S
monērēmus
imperf.subjunctive act:1st person PL
monērētis
imperf.subjunctive act: 2nd person PL
monērent
imperf.subjunctive act: 3rd person PL
monuerim
perf.subjunctive act: 1st person S
monuerīs
perf.subjunctive act: 2nd person S
monuerit
perf.subjunctive act: 3rd person S (also fut.perf.indic.act)
monuerīmus
perf.subjunctive act: 1st person PL
monuerītis
perf.subjunctive act: 2nd person PL
monuerint
perf.subjunctive act: 3rd person PL (also fut.perf.indic.act)
monuissem
pluperf.subjunctive act: 1st person S
monuissēs
pluperf.subjunctive act: 2nd person S
monuisset
pluperf.subjunctive act: 3rd person S
monuissēmus
pluperf.subjunctive act: 1st person PL
monuissētis
pluperf.subjunctive act: 2nd person PL
monuissent
pluperf.subjunctive act: 3rd person PL
monē
pres.imperative act: (s) Advise!
monēte
pres.imperative act: (pl) Advise!
moneor
pres.indic.pass. 1pS: I am being advised
monēris
pres.indic.pass. 2pS: You (s) are being advised
monētur
pres.indic.pass. 3pS: He/she/it is being advised
monēmur
pres.indic.pass. 1pPL: We are being advised
monēminī
pres.indic.pass. 2pPL: You (pl) are being advised
monentur
pres.indic.pass. 3pPL: They are being advised
monēbar
imperf.indic.pass. 1pS: I was being advised
monēbāris
imperf.indic.pass. 2pS: You (s) were being advised
monēbātur
imperf.indic.pass. 3pS: He/she/it was being advised
monēbāmur
imperf.indic.pass. 1pPL: We were being advised
monēbāminī
imperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were being advised
monēbantur
imperf.indic.pass. 3pPL: They were beingadvised
monēbor
fut.indic.pass. 1pS: I shall be advised
monēberis
fut.indic.pass. 2pS: You (s) will be advised
monēbitur
fut.indic.pass. 3pS: He/she/it will be advised
monēbimur
fut.indic.pass. 1pPL: We shall be advised
monēbiminī
fut.indic.pass. 2pPL: You (pl) will be advised
monēbuntur
fut.indic.pass. 3pPL: They will be advised
monitus,-a,-um sum
perf.indic.pass. 1pS: I was advised
monitus,-a,-um es
perf.indic.pass. 1pS: You (s) were advised
monitus,-a,-um est
perf.indic.pass. 3pS: He/she/it was advised
monitī,-ae,-a sumus
perf.indic.pass. 1pPL: We were advised
monitī,-ae,-a estis
perf.indic.pass. 2pPL: You (pl) were advised
monitī,-ae,-a sunt
perf.indic.pass. 3pPL: They were advised
monitus,-a,-um eram
pluperf.indic.pass. 1pS: I had been advised
monitus,-a,-um erās
pluperf.indic.pass. 2pS: You (s) had been advised
monitus,-a,-um erat
pluperf.indic.pass. 3pS: He/she/it had been advised
monitī,-ae,-a erāmus
pluperf.indic.pass. 1pPL: We had been advised
monitī,-ae,-a erātis
pluperf.indic.pass. 2pPL: You (pl) had been advised
monitī,-ae,-a erant
pluperf.indic.pass. 3pPL: They had been advised
monitus,-a,-um erō
fut.perf.indic.pass. 1pS: I shall have been advised
monitus,-a,-um eris
fut.perf.indic.pass. 2pS: You (s) will have been advised
monitus,-a,-um erit
fut.perf.indic.pass. 3pS: He/she/it will have been advised
monitī,-ae,-a erimus
fut.perf.indic.pass. 1pPL: We shall have been advised
monitī,-ae,-a eritis
fut.perf.indic.pass. 2pPL:You (pl) will have been advised
monitī,-ae,-a erunt
fut.perf.indic.pass. 3pPL: They will have been advised
monear
pres.subjunctive pass. 1st person S
moneāris
pres.subjunctive pass: 2nd person S
moneātur
pres.subjunctive pass: 3rd person S
moneāmur
pres.subjunctive pass: 1st person PL
moneāminī
pres.subjunctive pass: 2nd person PL
moneantur
pres.subjunctive pass: 3rd person PL
monērer
imperf. subjunctive pass: 1st person S
monērēris
imperf. subjunctive pass: 2nd person S
monērētur
imperf. subjunctive pass: 3rd person S
monērēmur
imperf. subjunctive pass: 1st person PL
monērēminī
imperf. subjunctive pass: 2nd person PL
monērentur
imperf. subjunctive pass: 3rd person PL
monitus,-a,-um sim
perf. subjunctive pass: 1st person S
monitus,-a,-um sīs
perf. subjunctive pass: 2nd person S
monitus,-a,-um sit
perf. subjunctive pass: 3rd person S
monitī,-ae,-a sīmus
perf. subjunctive pass: 1st person PL
monitī,-ae,-a sītis
perf. subjunctive pass: 2nd person PL
monitī,-ae,-a sint
perf. subjunctive pass: 3rd person PL
monitus,-a,-um essem
pluperf. subjunctive pass: 1st person S
monitus,-a,-um essēs
pluperf. subjunctive pass: 2nd person S
monitus,-a,-um esset
pluperf. subjunctive pass: 3rd person S
monitī,-ae,-a essēmus
pluperf. subjunctive pass: 1st person PL
monitī,-ae,-a essētis
pluperf. subjunctive pass: 2nd person PL
monitī,-ae,-a essent
pluperf. subjunctive pass: 3rd person PL
monēns
pres.act.PARTICIPLE: Nom S (also neut Acc S)
monēntis
pres.act.PARTICIPLE: Gen S
monēntī
pres.act.PARTICIPLE: Dat S (also Abl S w/strictly attrib.adj)
monēntem
pres.act.PARTICIPLE: m/f Acc S
monēns
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc S (also m/f/n Nom S)
monēnte
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/object
monēntī
pres.act.PARTICIPLE: Abl S w/strictly attrib.adj (also Dat S)
monēntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Nom PL (also m&f Acc PL)
monēntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also neut Acc PL)
monēntium
pres.act.PARTICIPLE: Gen PL
monēntibus
pres.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
monēntēs
pres.act.PARTICIPLE: m&f Acc PL (also m&f Nom PL)
monēntia
pres.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also neut Nom PL)
monēntibus
pres.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
monitūrus
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom S
monitūra
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
monitūrum
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
monitūrī
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
monitūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
monitūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
monitūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
monitūrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
monitūram
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc S
monitūrō
fut.act.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
monitūrā
fut.act.PARTICIPLE: fem Abl S
monitūrī
fut.act.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
monitūrae
fut.act.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
monitūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
monitūrōrum
fut.act.PARTICIPLE: m&n Gen PL
monitūrārum
fut.act.PARTICIPLE: fem Gen PL
monitūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
monitūrōs
fut.act.PARTICIPLE: masc Acc PL
monitūrās
fut.act.PARTICIPLE: fem Acc PL
monitūra
fut.act.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
monitūrīs
fut.act.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
monitus
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom S
monita
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
monitum
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom S (also m&n Acc S)
monitī
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
monitae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
monitō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
monitae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
monitum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Acc S (also neut Nom S)
monitam
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc S
monitō
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
monitā
perf.pass.PARTICIPLE: fem Abl S
monitī
perf.pass.PARTICIPLE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
monitae
perf.pass.PARTICIPLE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
monita
perf.pass.PARTICIPLE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
monitōrum
perf.pass.PARTICIPLE: m&n Gen PL
monitārum
perf.pass.PARTICIPLE: fem Gen PL
monitīs
perf.pass.PARTICIPLE: Dat PL (also Abl PL)
monitōs
perf.pass.PARTICIPLE: masc Acc PL
monitās
perf.pass.PARTICIPLE: fem Acc PL
monita
perf.pass.PARTICIPLE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
monitīs
perf.pass.PARTICIPLE: Abl PL (also Dat PL)
monendus
GERUNDIVE : masc Nom S
monenda
GERUNDIVE: fem Nom S (also neut Nom & Acc PL)
monendum
GERUNDIVE: neut Nom S (also m&n Acc S)
monendī
GERUNDIVE: m&n Gen S (also masc Nom PL)
monendae
GERUNDIVE: fem Gen S (also fem Dat S; fem Nom PL)
monendō
GERUNDIVE: m&n Dat S (also m&n Abl S)
monendae
GERUNDIVE: fem Dat S (also fem Gen S; fem Nom PL)
monendum
GERUNDIVE: m&n Acc S (also neut Nom S)
monendam
GERUNDIVE: fem Acc S
monendō
GERUNDIVE: m&n Abl S (also m&n Dat S)
monendā
GERUNDIVE: fem Abl S
monendī
GERUNDIVE: masc Nom PL (also m&n Gen S)
monendae
GERUNDIVE: fem Nom PL (also fem Gen & Dat S)
monenda
GERUNDIVE: neut Nom PL (also fem Nom S & neut Acc PL)
monendōrum
GERUNDIVE: m&n Gen PL
monendārum
GERUNDIVE: fem Gen PL
monendīs
GERUNDIVE: Dat PL (also Abl PL)
monendōs
GERUNDIVE: masc Acc PL
monendās
GERUNDIVE: fem Acc PL
monenda
GERUNDIVE: neut Acc PL (also fem Nom S & neut Nom PL)
monendīs
GERUNDIVE: Abl PL (also Dat PL)
monēre
pres.act.INFIN
monuisse
perf.act.INFIN
monitūrum esse
fut.act.INFIN: m&n Acc S
monitūram esse
fut.act.INFIN: f Acc S
monitūrōs esse
fut.act.INFIN: m Acc PL
monitūrās esse
fut.act.INFIN: f Acc PL
monitūra esse
fut.act.INFIN: neut Acc PL
monērī
pres.pass.INFIN
monitum esse
perf.pass.INFIN: m&n Acc S
monitam esse
perf.pass.INFIN: f Acc S
monitōs esse
perf.pass.INFIN: m Acc PL
monitās esse
perf.pass.INFIN: f Acc PL
monita esse
perf.pass.INFIN: neut Acc PL
monitum īrī
fut.pass.INFIN