Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/250

Click to flip

250 Cards in this Set

  • Front
  • Back
What is the word for a sales unit of ten, ten eggs, for example?
деся'ток
Define , замеча'тельно, using another Russian word.
отли'чно
Define отли'чно, using another Russian word
замеча'тельно
Define только
only
What is the equivalent of a kilogram, in pounds?
2.2 lbs.
What is the word for a (female) vegetarian?
вегетариа'нка
When counting, the numeral 1 acts like a modifier, agreeing with the noun it modifies. Translate the phrase: "One theater."
оди'н тea'тр [оди'н аgrees with теа'тр]
Translate the phrase: one боок.
одна' кни'га [одна'agrees with кни'га]
Translate the phrase: one word.
одно' сло'во [одно' agrees with сло'во]
Unlike the numeral 1, which must agree with the noun it modifies (оди'н, одна', одно'), numerals higher than 1 are not modified to agree with the noun. Instead, the case of the noun is changed. With numerals 2, 3, and 4 the noun is expressed in the _____ case, _____ number.
genitive, singular
Translate the phrase: two theaters.
два теа'тра [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular declension: теа'тр, теа'тр, ►теа'тра, теа'тре, теа'тру]
Translate the phrase: two words.
два сло'вa [numerals 2, 3 and 4 require the genitive singular declension: сло'во, сло'во, ►сло'ва, сло'ве, сло'ву]
When counting items of the feminine case, два becomes _____.
две
Translate the phrase: two cars.
две маши'ны [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: singular declension: маши'на, маши'ну, ►маши'ны, маши'не, маши'не]
When counting five or more items, nouns are expressed in the _____ case, _____ number.
genitive, plural
To form the genitive plural оf neuter and feminine nouns (masculine nouns are treated below), subtract the -o or -a from the nominative singular. Translate the phrase; five words.
пять слов [to form the genitive plural of neuter nouns, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов; plural declension: слова', слова', ►слов, слова'х, слова'м]
What is the genitive plural of the feminine noun, маши'на?
маши'н [маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'нам]
Review. Translate the phrase: five wоrds.
пять слов [to form the genitive plural, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов; plural declension: слова', слова', ►слов, слова'х, слова'м]
Translate the phrase: five cars.
прть маши'н [to form the genitive plural of feminine nouns, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н; plural declension: маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'нам]
To form the genitive plural of masculine nouns, add (1) -ов after hard consonants (-ев after -й), оr (2) -ей after soft consonants and after and -ш and -ж. What is the genative plural of теа'тр?
теа'тров [to form the genitive plural of masculine nouns, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров: plural declension: теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
What is the genitive plural of the masculine noun, музе'й?
музе'ев [to form the genitive plural, add -ев after -й: музей (minus -й) plus -ев = музе'ев; plural declension: музе'и, музе'и, ►музе'ев, музе'ях, музе'ям]
What is the genitive plural of the masculine noun, эта'ж?
этаже'й [to form the genitive plural, add ей after a soft consonant and after ж and ш; plural declension: этажи', этажи', ►этаже'й, этажa'х, этахa'м]
Review. Translate the phrase: five theaters.
пярь теа'тров [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров; теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
Review. Translate the phrase: five words.
пять слов [to form the genitive plural, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов; plural declension: слова', слова', ►слов, слова'х, слова'м]
Review. Translate the phrase: five cars.
пять маши'н [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н; plural declension: маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'нам]
Review. Translate the phrase: one theater
оди'н теа'тр [оди'н аgrees with теа'тр]
Review. Translate the phrase: three theaters.
три теа'тра [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular declension: теа'тр, теа'тр, ►теа'тра, теа'тре, теа'тру]
Review. Translate the phrase: five theaters
пять теа'тров [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров; plural declension: теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
Review. Translate the phrase: one word.
одно' сло'во
Review. Translate the phrase: three words.
три сло'ва [numerals 2, 3 and 4 require the genitive singular declension: сло'во, сло'во, ►сло'ва, сло'ве, сло'ву]
Review. Translate the phrase: five words.
пять слов [to form the genitive plural, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов; plural declension: слова', слова', ►слов, слова'х, слова'м]
Review. Translate the phrase: one car.
oдна' маши'на
Review. Translate the phrase: two cars.
две маши'ны [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: singular declension: маши'на, маши'ну, ►маши'ны, маши'не, маши'не]
Review. Translate the phase: five cars.
пять маши'н [numerals for 5 and above require the gentive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н] [маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'ном]
Numbers 2, 3, and 4 and compound numbers ending in 2, 3, and 4 require the genitive singular. Translate the phrase: fifty-two theaters.
пятьдеся'т два театра [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular declension: теа'тр, теа'тр, ►теа'тра, теа'тре, теа'тру]
Translate the phrase: fifty-two cars.
пятьдеся'т две маши'ны [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: маши'на, маши'ну, ►маши'ны, маши'не, маши'не]
Numbers 5 and higher and compound numbers ending in 5 and higher require the genitive plural. Translate the phrase: fifty-five theaters.
пятьдеся'т пять теа'тров [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров; plural declension: теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
Translate the phrase: fifty-five cars.
пятьдеся'т пять маши'н [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н; plural declension: маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах]
What does the word без mean?
without
When using без, the noun is expressed in the _____ case.
genitive
Translate the phrase: without [a] theater
без теа'тра
Translate the phrase: without [a] word.
без сло'ва
Translate the phrase: without [a] car.
без маши'ны
What is a лук?
an onion [a leek]
What is a па'чка?
a pack, package
What is пиро'жное
pastry
What does the phrase "только не" mean?
anything but
What is a я'блоко
an apple
Define the verb стои'ть.
to cost
Translate: Ско'лько э'то сто'ит?
How much does this cost?
Translate: How much does this cost?
Ско'лько э'то сто'и'т?
The word for "thousand" is _____.
ты'сяча
Translate: one thousand.
одна ты'сяча
Translate: two thousand.
две ты'сячи [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: ты'сяча, тыи'сячю, ►ты'сячи, ты'сяче, тыи'сяче]
Translate: five thousand.
пя'ть ты'сяч [numerals 5 and above reqire the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: ты'сячa minus -a = ты'сяч: plural declension: ты'сячи, ты'сячи, ►ты'сяч, ты'сячах, ты'сячам]
Translate: thirty-one thousand
три'дцать одна' ты'сяча
Translate: thirty-two thousand
три'дцать две ты'сячи [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: ты'сяча, тыи'сячю, ►ты'сячи, ты'сяче, тыи'сяче]
Translate: thirty-five thousand
три'дцать пярь ты'сяч [numerals 5 and above reqire the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: ты'сячa minus -a = ты'сяч; plural declension: ты'сячи, ты'сячи, ►ты'сяч, ты'сячах, ты'сячам]
Review. Translate the phrase: one theater
оди'н теа'тр [оди'н аgrees with теа'тр]
Review. Translate the phrase: three theaters.
три теа'тра [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular declension: теа'тр, теа'тр, ►теа'тра, теа'тре, теа'тру]
Review. Translate the phrase: five theaters
пять теа'тров [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров; plural declension: теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
Review. Translate the phrase: one word.
одно' сло'во
Review. Translate the phrase: three words.
три словa' [numerals 2, 3 and 4, require the genitive singular: сло'во, сло'во, ►сло'ва, сло'ве, сло'ву]
Review. Translate the phrase: five words.
пя'ть слов [numerals 5 and above reqire the genitive plural: to form the genitive plural, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов: слова', слова', ►слов, слова'х, слов'ам)
Review. Translate the phrase: one car.
одна' маши'на
Review. Translate the phrase: two cars.
две маши'ны [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: маши'на, маши'ну, ►маши'ны, маши'не, маши'не]
Review. Translate the phase: five cars.
пять маши'н [numerals 5 and above require the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н: plural declension: маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'нам]
Review. Translate: one thousand.
одна ты'сяча
Review. Translate: two thousand.
две ты'сячи [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: ты'сяча, тыи'сячю, ►ты'сячи, ты'сяче, тыи'сяче]
Review. Translate: five thousand.
пя'ть ты'сяч [numerals 5 and above reqire the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: ты'сячa minus -a = ты'сяч ; plural declension: ты'сячи, ты'сячи, ►ты'сяч, ты'сячах, ты'сячам]
Review. Translate: thirty-one thousand theaters.
три'дцать оди'н ты'сяча театр
Review. Translate: thirty-two thousand theaters.
три'дцать две ты'сячи теа'тра [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: ты'сяча, тыи'сячю, ►ты'сячи, ты'сяче, тыи'сяче; теа'тр, теа'тр, ►теа'тра, теа'тру, теа'тром]
Review. Translate: thirty-five thousand theaters.
три'дцать пять ты'сяч теа'тров [numerals 5 and above reqire the genitive plural: to form the genitive plural, subtract the -a from the nominative singular: ты'сячa minus -a = ты'сяч ; plural declension: ты'сячи, ты'сячи, ►ты'сяч, ты'сячах, ты'сячам; теа'тры, теа'тры,►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
When using the words ско'лько, ма'ло, мно'го, and не'сколько, the nouns is expressed in the _____ case, _____ number.
genitive plural
Translate the phrase: a few theaters.
неско'лько теа'тров [to form the genitive plural, add -ов after a hard consonant: теа'тр plus -ов = теа'тров; plural declension: теа'тры, теа'тры, ►теа'тров, теа'трах, теа'трам]
Translate the phrase: many words.
мно'го слов [to form the genitive plural of neuter nouns, subract the -o from the nominative singular: сло'во minus -o = слов: plural declension: слова', слова', ►слов, слова'х, слова'м]
Translate the phrase: how many cars?
сколько маши'н? [to form the genitive plural of feminine nouns, subtract the -a from the nominative singular: маши'на minus -а = маши'н; plural declension: маши'ны, маши'ны, ►маши'н, маши'нах, маши'нам]
Abstract nouns and nouns denoting substances and liquids are expressed in the _____ case, _____ number.
genitive, singular
Translate the phrase: a little sugar.
мало саха'ра [са'хар, са'хар, ►са'хара, са'харе, са'хару]
Translate the phrase: much work
мно'го рабо'ты [работа, рабо'ту, ►рабо'ты, рабо'те, рабо'те]
Translate the phrase: how much time (What time is it?)
ско'лько вре'меми [вре'мя, вре'мя, ►вре'мени, вре'мени, вре'мени]
When used with the words сколько and не'ско'лько, челове'к takes a zero ending in the genitive plural, in other words the nominative singular and the genitive plural are the same (irregular: it would otherwise be челове'ков). Translate the phrase: five men.
пять челове'к.
Translate the phrase: one man.
оди'н челове'к
Translate the phrase: three men.
три человие'ка [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: челове'к, челове'к, ►челове'ка, челове'ке, челове'ку]
Translate the phrase: five men.
пять челове'к. [numerals 5 and above require the genitive plural, however, when used with numerals 5 and above, челове'к is irregular (the genitive plural and the nominative singular of челове'к are the same, otherwise be челове'ков)].
Translate the phrase: how many men?
ско'лько челове'к [when used with the words сколько and не'ско'лько, челове'к takes a zero ending in the genitive plural, in other words the nominative singular and the genitive plural are the same (irregular: it would otherwise be челове'ков)].
What does the word раз mean?
time (as in, How many times have you seen the film?)
Translate the phrase: one time.
оди'н раз
Translate the phrase: two times.
два ра'за [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: раз, раз, ►ра'за, ра'зе, ра'зу]
Translate the phrase: five times.
пять раз [when used with numerals 5 and above, раз is irregular (the genitive plural and nominative singular of раз are the same, otherwise it would be ра'зов).]
Define the verb брать.
to take, to buy
Supply the missing word: беру', берëшь, _____, берëм , берëте, беру'т.
берëт
Supply the missing word: беру', _____, берëт, берëм , берëте, беру'т.
берëшь
Supply the missing word: беру', берëшь, берëт, _____, берëте, беру'т.
берëм
Supply the missing word: беру', берëшь, берëт, берëм , берëте, _____.
беру'т
Supply the missing word: _____, берëшь, берëт, берëм , берëте, беру'т.
беру'
Supply the missing word: беру', берëшь, берëт, берëм ,_____, беру'т.
берëте
What are the informal and formal imperative of брать.
бери' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, feminine, neuter and plural past tense of брать.
брал, брала', бра'ло, бра'ли
What is the perfective of брать?
взя'ть [irregular]
Supply the missing word: возму', возмëшь, возмëт, возмëм, возмëте, _____.
возму'т
Supply the missing word: _____, возмëшь, возмëт, возмëм, возмëте, возму'т.
возму'
Supply the missing word: возму', _____, возмëт, возмëм, возмëте, возму'т.
возмëшь
Supply the missing word: возму', возмëшь, возмëт, _____, возмëте,возму'т.
возмëм
Supply the missing word: возму', возмëшь, возмëт, возмëм, _____, возму'т.
возмëте
Supply the missing word: возму', возмëшь, _____, возмëм, возмëте, возму'т.
возмëт
What are the informal and formal imperative of взять?
возми' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'),►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter and feminine past tense of взя'ть.
взял, взяла',взя'ло, взя'ли
The accusative form of numerals is the same as the nominative form, with one exception: the numeral 1 is declined when used with a feminine noun. Translate: She took (or bought) one book.
Она' взяла' одну' кни'гу. [the nominative одна' becomes the accusative одну']
Translate: He took (or bought) one ticket.
Он взял оди'н биле'т. [the nominative один remains oдин in the accusative, since only animate masculine nouns are declined in the accusative]
Translate: He took (or bought) one window).
Он взял одно окно. [the nominative одно' remains одно' in the accusative, since only animate nouns are declined in the accusative]
What is the meaning of яйзо'
[an] egg
Translate: egg and eggs
яйцо' and я'йца (irregular)
What is the genitive of eggs?
яйц [to form the genitive plural of nouns ending in -a or -o, subtract the -a or -o from the nominative singular: яйцо' minus -о = яйц ; genitive plural: яйца', яйца', ►яйц, яй'цах, яй'цам]
Карто'шка, лук and пече'нье are used only in the _____ (number).
singular (there is no plural)
Remember that ко'фе is an indeclinable, masculine noun.
no response
What is сме'тана?
sour cream
What is тво'рог?
farmer's cheese
Generally speaking, liquids are sold in cartons. Translate: carton.
паке'та
Dry goods are sold in packages. Translate: package
па'чка
Translate: box
каро'бка (sounds like cardboard)
Translate: She bought one package of coffee.
Она' взяла' одну' па'чку ко'фе. [па'чка, ►па'чку, па'чки, па'чке, пачкой; genitive of ко'фе = ко'фе (indeclinable)]
Translate: He bought a carton of milk.
Он взял паке'ту молока' [паке'та, ►паке'ту, паке'ты, паке'те, паке'той; молоко', молоко', ►молока', молоке', молоку']
Translate: штук
item, thing, piece (from the German shtuck = stick) [a sales unit: оди'н штук конфетты ; конфе'та, конфе'ту, ►конфе'ты, конфе'те, конфе'той]
Translate: He bought one piece of candy.
Он взя'л оди'н штук конфе'ты. [штук, ►штук, штука, шту'ке, шту'ку; конфе'та, конфе'ту, ►конфе'ты, конфе'те, конфе'той]
How does one spell kilogram in Russian?
килогра'мм [ double м)
To express "time when" with units of time shorter than a week, use в plus accusative. Тranslate the phrase: on Wednesday.
в сре'ду [среда', ►сре'ду, среды', сре'де, сре'де]
Translate the phrase: this minute.
в е'ту мину'ту [мину'та, ►мину'ту, мину'ты, мину'те, мину'те]
Translate the phrase: at two o'clock.
в два часа' [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: час, час, ►часа', часе', часе', ]
One o'clock = час; two o'clock = два часа'; five o'clock = _____ (the genitive plural of час).
пять часо'в [numerals 5 and above require the genitive plural: часы', часы', ►часо'в, чася'х, чася'м]
As with other numerals and compound numerals, when the last digit is 1, the number agrees with the noun. Translate: 21.00.
два'дцать од'ин час [►час, час, часа', часе', часе']
As with other numerals and compound numerals, when the last digit is 2, 3 оr 4, the genitive singular form of the noun is used. Translate: 23.00.
два'дцать три часа' [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: час, час, ►часа', часе', часе']
As with other numerals and compound numerals, when the last digit is 5 or higher, the genitive plural form of the noun is used. Translate: 5.00 (A.M.).
пять часо'в [numerals 5 and above require the genitive plural:часы', часы', ►часо'в, чася'х, чася'м]
The words "hour" and "minute'' can be eliminated. Translate 21.32 with the words "hours" and "minutes" and without.
два'дцать оди'н час три'дцать две мину'ты; два'дцать оди'н три'дцать две
Translate: 7.45.
семь часо'в со'рок пять мину'т [ часы', часы', ►часо'в, чася'х, часям; мину'ты, мину'ты, ►мину'т, мину'тах, мину'там]
Translate: Во ско'лько? [contraction of во ско'лько часо'в?]
At what time? [literally, at what hour?]
Review: Translate: кото'рый час? (from Volume One)
What time is it? [literally, what hour?]
Translate: At what time?
Во ско'лько?
Translate: What time is it?
Като'рый час?
Translate the phrase: how long (duration)?
ско'лько вре'мени?
Translate: весь, всë, вся.
all
What are the nominative masculine, neuter and feminine forms of the word "all?"
весь, всë, вся
What are the accusative masuline, neuter, and feninine forms of the word "all?"
весь, всë, всю [the accusative for masculine and neuter is the same as the nominative (except for masculine animate)]
What is the Russian verb for "scold, yell at"?
руга'ть
Supply the missing word: руга'ю, руга'ешь, руга'ет, руга'ем, _____, руга'ют.
руга'ете
Supply the missing word: руга'ю, руга'ешь, _____, руга'ем, руга'ете, руга'ют.
руга'ет
Supply the missing word: руга'ю, _____, руга'ет, руга'ем, руга'ете, руга'ют.
руга'ешь
Supply the missing word: _____, руга'ешь, руга'ет, руга'ем, руга'ете, руга'ют.
руга'ю
Supply the missing word: руга'ю, руга'ешь, руга'ет, _____, руга'ете, руга'ют.
руга'ем
Supply the missing word: руга'ю, руга'ешь, руга'ет, руга'ем, руга'ете, _____.
руга'ют
What is the imperative form of руга'ть?
руга'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of руга'ть.
руга'л, руга'ло, руга'ла, руга'ли
What are the Russian words for "year" and "years."
год, лет
Translate the phrase: one year.
оди'н год
Translate the phrase: two years.
два го'да
Translate the phrase: five years.
пять лет [for 5 years or more, the word for лет is used; лет is the genitive plural of ле'то = summer (in other words, five years is expressed as "five summers"): plural declension: лета', ле'та', ►лет, лета'х, лета'м]
To express duration, use the accusative without a preposition. Translate the phrase: all evening.
весь ве'чер [ве'чер is masculine and masculine accusative is the same as nominative (except for animate nouns)]
Translate the phrase: all morning.
всë у'тро [neuter accusative is the same as nominative]
Translate the phrase: all week
всю неде'лю [неде'ля, ►неде'лю, неде'ли, неде'ле, неде'ле]
There appears to be an error on page 16, in the box entitled "Expressing Duration." The text says, "to express duration, use the accusative case without a preposition. Тhe first three examples follow this rule, however, the fourth and fifth examples use the plural genitive case, not the accusative case. For example, the text says: "шесть часо'в = (for) six hours." Часо'в is the genitive plural of час = hour, not an accusative form.
no response
Translate the phrase: for six hours (using the genitive plural case)
шесть часо'в [for numerals five or above, use the genitive plural: to form the genitive plural of masculine nouns, add -ов after a hard consonant: gentive plural declension: часы', часы' ►часо'в, чася'х, чася'м]
What is the meaning of the verb, начина'ть?
to begin
Supply the missing word: начина'ю, _____, начина'ет, начина'ем, начина'ете, начинают.
начина'ешь
Supply the missing word: начина'ю, начина'ешь, начина'ет, начина'ем, _____, начинают.
начина'ете
Supply the missing word: начина'ю, начина'ешь, _____, начина'ем, начина'ете, начинают.
начина'ет
Supply the missing word: начина'ю, начина'ешь, начина'ет, _____, начина'ете, начинают.
начина'ем
Supply the missing word: _____, начина'ешь, начина'ет, начина'ем, начина'ете, начинают.
начина'ю
Supply the missing word: начина'ю, начина'ешь, начина'ет, начина'ем, начина'ете, _____.
начина'ют
What is the imperative of начина'ть?
начина'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of начина'ть.
начина'л, начина'ло, начина'ла, начина'ли
What is the perfective of начинат'ь?
нача'ть
Supply the missing word: начну', начнëшь, начнëт, начнëм, _____, начну'т
начнëте
Supply the missing word: начну', _____, начнëт, начнëм, начнëте, начну'т
начнëшь
Supply the missing word: начну', начнëшь, _____, начнëм, начнëте, начну'т
начнëт
Supply the missing word: _____, начнëшь, начнëт, начнëм, начнëте, начну'т
начну'
Supply the missing word: начну', начнëшь, начнëт, начнëм, начнëте, _____
начну'т
Supply the missing word: начну', начнëшь, начнëт, _____, начнëте, начну'т
начнëм
What is the imperative of нача'ть?
начни' (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), ►3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of нача'ть.
начна'л, начна'ло, начна'ла, начна'ли
What is the meaning of the verb, конча'ть?
to end
Supply the missing word: конча'ю, конча'ешь, _____, конча'ем, конча'ете, конча'ют
конча'ет
Supply the missing word: _____, конча'ешь, конча'ет, конча'ем, конча'ете, конча'ют
конча'ю
Supply the missing word: конча'ю, конча'ешь, конча'ет, _____, конча'ете, конча'ют
конча'ем
Supply the missing word: конча'ю, _____, конча'ет, конча'ем, конча'ете, конча'ют
конча'ешь
Supply the missing word: конча'ю, конча'ешь, конча'ет, конча'ем, конча'ете, _____
конча'ют
Supply the missing word: конча'ю, конча'ешь, конча'ет, конча'ем, _____, конча'ют
конча'ете
What is the imperative of конча'ть?
конча'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of конча'ть.
кончa'л, кончa'ло, кончa'ла, кончa'ли
What is the perfective of конча'ть?
ко'нчить
Supply the missing word: ко'нчу, ко'нчишь, ко'нчит, кончи'м, ко'нчите, _____
ко'нчат (irregular; it would otherwise be ко'нчут)
Supply the missing word: _____, ко'нчишь, ко'нчит, кончи'м, ко'нчите, ко'нчат
ко'нчу
Supply the missing word: ко'нчу, ко'нчишь, _____, кончи'м, ко'нчите, ко'нчат
ко'нчит
Supply the missing word: ко'нчу, _____, ко'нчит, кончи'м, ко'нчите, ко'нчат
ко'нчишь
Supply the missing word: ко'нчу, ко'нчишь, ко'нчит, _____, ко'нчите, ко'нчат
кончи'м
Supply the missing word: ко'нчу, ко'нчишь, ко'нчит, ко'нчим, _____, ко'нчат
ко'нчите
What is the imperative of ко'нчить?
ко'нчи (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: 1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), ►2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of ко'нчить.
ко'нчил, ко'нчило, ко'нчила, ко'нчили
What is the meaning of the word пото'м?
later (or, then, as in "And then ……")
What is the meaning of the word наза'д?
ago
Translate: later.
пото'м
Translate: ago.
наза'д
Наза'д аccompanies a phrase in the accusative case, неде'лю наза'д, for example. Translate: (a) minute ago.
мину'ту наза'д [мину'та, ►мину'ту, мину'ты, мину'те, мину'те]
Oди'н is the only numeral that changes form in the accusative. Translate: He bought one car.
Он взя'л одну' маши'ну.
Which numeral is the only numeral that changes form in the accusative?
оди'н
Translate: Bread costs one thousand.
Хлеб сто'ит одну' ты'сячу.
What is the meaning of the noun, пое'здка?
(a) trip [пое'здка shares a root with е'здить = to ride, drive (one of the verbs of motion)]
What is the meaning of the preposition, для?
for [+ genitive]
Translate: This is for you.
Э'то для вас. [для + genitive: вы, вас, ►вас, о вас, вам]
What is the meaning of the verb, снима'ть?
1) to shoot (a film); 2) to rent (an apartment); 3) take-off (hat, glasses)
Supply the missing word: снима'ю, снима'ешь, _____, снима'ем, снима'ете, снима'ют
снима'ет
Supply the missing word: снима'ю, _____, снима'ет, снима'ем, снима'ете, снима'ют
снима'ешь
Supply the missing word: снима'ю, снима'ешь, снима'ет, снима'ем, _____, снима'ют
снима'ете
Supply the missing word: _____, снима'ешь, снима'ет, снима'ем, снима'ете, снима'ют
снима'ю
Supply the missing word: снима'ю, снима'ешь, снима'ет, снима'ем, снима'ете, _____
снима'ют
Supply the missing word: снима'ю, снима'ешь, снима'ет, _____, снима'ете, снима'ют
снима'ем
What is the imperative of снима'ть?
снима'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (гото'в becomes гото'вь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of снима'ть.
снима'л, снима'ло, снима'ла, снима'ли
What is the perfective of снима'ть?
снять
Supply the missing word: сниму', сни'мешь, сни'мет, сни'мем, _____, сни'мут
сни'мете
Supply the missing word: _____, сни'мешь, сни'мет, сни'мем, сни'мете, сни'мут
сниму' (stress on ending)
Supply the missing word: сниму', _____, сни'мет, сни'мем, сни'мете, сни'мут
сни'мешь
Supply the missing word: сниму', сни'мешь, сни'мет, _____, сни'мете, сни'мут
сни'мем
Supply the missing word: сниму', сни'мешь, сни'мет, сни'мем, сни'мете, _____
сни'мут
Supply the missing word: сниму', сни'мешь, _____, сни'мем, сни'мете, сни'мут
сни'мет
What is the imperative of снять?
сними' (те)
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of снять.
снял, сня'ло, снала', сня'ли
What is the meaning of the verb, запи'сывать?
to write down
Supply the missing word: запи'сываю, _____, запи'сывает, запи'сываем, записываете, записывают.
запи'сываешь
Supply the missing word: _____, запи'сываешь, запи'сывает, запи'сываем, записываете, записывают.
запи'сываю
Supply the missing word: запи'сываю, запи'сываешь, _____, запи'сываем, записываете, записывают.
запи'сывает
Supply the missing word: запи'сываю, запи'сываешь, запи'сывает, запи'сываем, записываете, _____.
запи'сывают
Supply the missing word: запи'сываю, запи'сываешь, запи'сывает, _____, записываете, записыва'ют.
запи'сываем
Supply the missing word: запи'сываю, запи'сываешь, запи'сывает, запи'сываем, _____, записывают.
запи'сываете
What is the imperative of запи'сывать?
запи'сывай (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (готов becomes готовь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of запи'сывать.
запи'сывал, запи'сывало, запи'сывала, запи'сивали
What is the perfective of запи'сывать?
записа'ть
Supply the missing word: записа'ю, записа'ешь, записа'ет, _____, записа'ете, записа'ют
записа'ем
Supply the missing word: записа'ю, записа'ешь, записа'ет, записа'ем, _____, записа'ют
записа'ете
Supply the missing word: записа'ю, _____, записа'ет, записа'ем, записа'ете, записа'ют
записа'ешь
Supply the missing word: _____, записа'ешь, записа'ет, записа'ем, записа'ете, записа'ют
записа'ю
Supply the missing word: записа'ю, записа'ешь, _____, записа'ем, записа'ете, записа'ют
записа'ет
Supply the missing word: записа'ю, записа'ешь, записа'ет, записа'ем, записа'ете, _____
записа'ют
What is the imperative of записа'ть?
записа'й (те) [Find the stem by subtracting -ют, -ут, -ят, or -ат from the third person pluraл, then: ►1) if the stem ends in a vowel, add й (чита' becomes чита'й), 2) if the stem ends in two or more consonants (отдохн), аdd -и (отдохн becomes oтдохни'), 3) if the stem ends in a single consonant and the the stress in the first person singular (говорю') falls on the ending, add -и (говор becomes' говори'), 4) if the stem ends in a single consonant and the ending is never stressed, add -ь (готов becomes готовь)].
Supply the masculine, neuter, feminine and plural past tense of записа'ть.
записа'л, записа'ло, записа'ла, записа'ли
Age is expressed using dative of the person or object. For example, Ско'лько тебе' лет? Translate: I am 23 years old.
Мне два'дцать три го'да. [я, меня', меня', о'бо мне, ►мне]
What is the plural of год?
лет
Translate the phrase: one year.
оди'н год
Translate the phrase: two years.
два го'да [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: год, ►год, го'да, го'де, году']
Translate the phrase: four years
четы'ре го'да [numerals 2, 3, and 4 require the genitive singular: год,►год,►го'да, го'де, году']
Translate the phrase: five years.
пять лет [for 5 years or more, the word for лет is used; лет is the genitive plural of ле'то = summer (in other words, five years is expressed as "five summers"): plural declension: лета', ле'та', ►лет, лета'х, лета'м]