Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/217

Click to flip

217 Cards in this Set

  • Front
  • Back
jag gör
teszek, teszem
du gör
teszel, teszed
han/hon gör
tesz, teszi
vi gör
teszünk, tesszük
ni gör
tesztek, teszitek
de gör
tesnek, teszik
jag skulle göra
tennék, tenném
du skulle göra
tennél, tennéd
han/hon skulle göra
tenne, tenné
vi skulle göra
tennénk, tennénk
ni skulle göra
tennétek, tennétek
de skulle göra
tennének, tennék
jag må göra
tegyek, tegyem
du må göra
tegyél/tégy, tedd/tegyed
han/hon må göra
tegyen, tegye
vi må göra
tegyünk, tegyük
ni må göra
tegyetek, tegyétek
de må göra
tegyenek, tegyék
jag tror
hiszek, hiszem
du tror
hiszel, hiszed
han/hon tror
hisz, hiszi
vi tror
hiszünk, hisszük
ni tror
hisztek, hiszitek
de tror
hisznek, hiszik
jag skulle tro
hinnék, hinném
du skulle tro
hinnél, hinnéd
han/hon skulle tro
hinne, hinné
vi skulle tro
hinnénk, hinnénk
ni skulle tro
hinnétek, hinnétek
de skulle tro
hinnének, hinnék
jag må tro
higgyek, higgyem
du må tro
higgyél, hidd/higgyed
han/hon må tro
higgyen, higgye
vi må tro
higgyünk, higgyük
ni må tro
higgyetek, higgyétek
de må tro
higgyenek, higgyék
jag trodde
tettem, tettem
du trodde
tettél, tetted
han/hon trodde
tett, tette
vi trodde
tettünk
ni trodde
tettetek, tettétek
de trodde
tettek, tették
jag äter
eszem (eszek), eszem
du äter
eszel, eszed
han/hon äter
eszik, eszi
vi äter
eszünk, esszük
ni äter
esztek, eszitek
de äter
esznek, eszik
jag skulle äta
ennék, enném
du skulle äta
ennél, ennéd
han/hon skulle äta
enne, enné
vi skulle äta
ennénk, ennénk
ni skulle äta
ennétek, ennétek
de skulle äta
ennének, ennék
jag må äta
egyem (egyek), egyem
du må äta
egyél, edd/egyed
han/hon må äta
egyen/egyék, egye
vi må äta
együnk, együk
ni må äta
egyetek, egyétek
de må äta
egyenek, egyék
jag åt
ettem ,ettem
du åt
ettél, etted
han/hon åt
evett, ette
vi åt
ettünk, ettük
ni åt
ettetek, ettétek
de åt
ettek, ették
att äta
enni
Presens particip av äta (ätare?)
evő
Perfekt particip av äta (äten?)
evett
Gerundium av äta (ätande?)
éve, evén
jag dricker
iszom (iszok), iszom
du dricker
iszol, iszod
han/hon dricker
iszik, issza
vi dricker
iszunk, isszuk
ni dricker
isztok, iszzátok
de dricker
isznak, iszzák
jag skulle dricka
innék, innám
du skulle dricka
innál, innád
han/hon skulle dricka
inna, inná
vi skulle dricka
innánk, innánk
ni skulle dricka
innátok, innátok
de skulle dricka
innának, innák
jag må dricka
igyam (igyak), igyam
du må dricka
igyál, idd/igyad
han/hon må dricka
igon/igyék, igya
vi må dricka
igyun, igyuk
ni må dricka
igyatok, igyátok
de må dricka
igyanak, igyák
jag drack
ittam, ittam
du drack
ittál, ittad
han/hon drack
ivott, itta
vi drack
ittunk, ittuk
ni drack
ittatok, ittátok
de drack
ittak, itták
att dricka
inni
Presens particip av dricka (drickare?)
ivó
Perfekt particip av dricka (drucken?)
ivott
Gerundium (drickande)
iva, iván
jag går
megyek
du går
mesz
han hon går
megy
vi går
megyünk
ni går
mentek
de går
mennek
jag skulle gå
mennék
du skulle gå
mennél
han/hon skulle gå
menne
vi skulle gå
mennénk
jag må gå
menjek
du må gå
menj, menjél
han/hon må gå
menjen
vi må gå
menjünk
ni må gå
menjetek
de må gå
menjenek
jag gick
mentem
du gick
mentél
han/hon gick
ment
vi gick
mentünk
ni gick
mentetek
de gick
mentek
Infinitiv av gå
menni
Presens particip av gå
menő
Perfekt particip av gå
ment
Gerundium av gå
menve, menvén
jag kommer
jövök
du kommer
jössz
han/hon kommer
jön
vi kommer
jövünk
ni kommer
jöttök
de kommer
jönnek
jag skulle komma
jönnék
du skulle komma
jönnél
han/hon skulle komma
jönne
vi skulle komma
jönnénk
ni skulle komma
jönnétek
de skulle komma
jönnének
jag må komma
jöjjek
du må komma
gyere, jöjj
han/hon må komma
jöjjön
vi må komma
jöjjünk
ni må komma
gyertek, jöjjetek
de må komma
jöjjenek
jag kom
jöttem
du kom
jöttél
han/hon kom
jött
vi kom
jöttünk
ni kom
jöttetek
de kom
jöttek
Infinitiv av komma
jönni
Presens particip av komma
jövő
Perfekt particip av komma
jött
Gerundium av komma
jőve, jővén
jag är
vagyok
du är
vagy
han/hon är
van
vi är
vagyunk
ni är
vagytok
de är
vannak
jag skulle vara
lennék, volnék
du skulle vara
lennél, volnál
han/hon skulle vara
lenne, volna
vi skulle vara
lennénk, volnánk
ni skulle vara
lennétek, volnátok
de skulle vara
lennének, volnának
jag må vara
legyek
du må vara
legyél, légy
han/hon må vara
legyen
vi må vara
legyünk
ni må vara
legyetek
de må vara
legyenek
jag blir
leszek
du blir
leszel
han/hon blir
lesz
vi blir
leszünk
ni blir
lesztek
de blir
lesznek
jag var
voltam
du var
voltál
han/hon var
volt
vi var
voltunk
ni var
voltatok
de var
voltak
jag blev
lettem
du blev
lettél
han/hon blev
lett
vi blev
lettünk
ni blev
lettetek
de blev
lettek
Infinitiv av vara
lenni
jag sover
alszom
du sover
alszol
han/hon sover
alszik
vi sover
alszunk
ni sover
alusztok
de sover
alszanak, alusznak
jag skulle sova
aludnék
du skulle sova
aludnál
han/hon skulle sova
aludna
vi skulle sova
aludnánk
ni skulle sova
aludnátok
de skulle sova
aludnának
jag må sova
aludjak
du må sova
aludj
han/hon må sova
aludjon
vi må sova
aludjunk
ni må sova
aludjatok
de må sova
aludjanak
jag sov
aludtam
du sov
aludtál
han/hon sov
aludt
vi sov
aludtunk
ni sov
aludtatok
de sov
aludtak
Infinitiv av sova
aludni
Presens particip av sova
alvó
Perfekt particip av sova
aludt
Gerundium av sova
alva, aludva; alván, aludván