Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/22

Click to flip

22 Cards in this Set

  • Front
  • Back
A college student earned $8.75 an hour helping at Murtle's sea animal show. About how much will she earn in 32 hours?
$270
The local department store received a new shipment of 60 jeans. Each pair had a value of $30. What was the value of the whole shipment?
$1,800
Kristi swims at the local park district pool. Different lanes are marked off for the swim team and for lap swimmers. Altogether there are 16 lanes. How many lane dividers are needed?
15
80 x 60 =
4800
Use rounding and mental math to estimate the product.

287 x 9=
2,700
300 x 400=
120,000
Use rounding and mental math to estimate the product.

486 x 28=
15,000
Ms. Monahan saw an advertisement for a trip called"Sailing Around the World!" The cost is $575 a day. How much would a 12-day trip cost for two people?
13,800
Show how to do the distributive property by breaking apart these numbers to get the product!

16 x 4=
10 x 4=40
6 x 4=24

40 + 24=64
Estimate each sum. Use clustering.

304 + 297 + 308 + 287=
1,200
Show how to do the distributive property by breaking apart these numbers to get the product!

4 x 23=
92
20 x 4= 80
3 x 4 = 12

5.02
x 0.1
0.502
Estimate each sum. Use clustering.

9.82 + 10.04 + 10.1 + 9.79=
40

0.046
x 7
0.322
972
x 73
70,956

7.4
x 0.05
0.370
Estimate the product.

872 x 614=
540,000
A pair of rollar blades costs $35.15 if ordered on the internet sports store. Shipping and handling is $6.48. The same rollar blades cost $39.95 in a local store. How much do you save by buying them from the local store?
$1.68
Each person had to pay $25 for an overnight campout. If there were 78 campers in all, how much money did they pay in all?
$1,950

3.175 x 100=
317.5
10 x 0.053
0.53
Ricky's great grandfather was 22 years old when he panned for gold in 1853. That was the year that the first jeans were made. By 1990 how many years had passed since jeans were first made?
137