Study your flashcards anywhere!

Download the official Cram app for free >

  • Shuffle
    Toggle On
    Toggle Off
  • Alphabetize
    Toggle On
    Toggle Off
  • Front First
    Toggle On
    Toggle Off
  • Both Sides
    Toggle On
    Toggle Off
  • Read
    Toggle On
    Toggle Off
Reading...
Front

How to study your flashcards.

Right/Left arrow keys: Navigate between flashcards.right arrow keyleft arrow key

Up/Down arrow keys: Flip the card between the front and back.down keyup key

H key: Show hint (3rd side).h key

A key: Read text to speech.a key

image

Play button

image

Play button

image

Progress

1/218

Click to flip

218 Cards in this Set

  • Front
  • Back
hay
there is, there are
hablo
habla
hablamos
hablan
to speak
hablar
como
come
comemos
comen
to eat
comer
vivo
vive
vivimos
viven
to live
vivir
soy
eres
es
somos
sois
son
to be
ser
estoy
esta's
esta'
estamos
esta'is
esta'n
to be
estar
uese of ser:
the hour, day, and date
place of origin
occupation
nationality
use of estar:
geographic or physical location
state or condition
progressive tenses
tengo
tienes
tiene
tenemos
tene'is
tienen
to have
tener
vengo
vienes
viene
venimos
veni's
vienen
to come
venir
duermo
duermes
duerme
dormimos
dormi's
duermen
to sleep
dormir
cierro
cierras
cierra
cerramos
cerrai's
cierran
to close
cerrer
repito
repites
repite
repetimos
repeti's
repten
to repeat
repetir
voy
vas
va
vamos
vais
van
to go
ir
doy
das
da
damos
dais
dan
to give
dar
ir a + indicative
to be going to do something
acabar de + indicative
to have just done something
volver a + indicative
to do something again
gustar
to like something
hablando
hablar- ando
comiendo
comer -iendo
viviendo
vivir
diciendo
decir
durmiendo
dormir
leyendo
leer
siguiendo
seguir
yo quepo
caber (to fit)
yo caigo
caer (to fall)
yo conduzco
conducir (to drive)
yo conozco
conocer (to know, to be aquainted with)
yo escojo
escoger (to choose)
yo dirijo
dirigir (to direct)
yo hago
hacer (to do, to make)
yo pongo
poner (to put, to place)
yo se'
saber (to know)
yo traigo
traer (to bring)
yo sigo
seguir (to follow)
yo valgo
valer (to be worth)
yo veo
ver (to see)
saber: to know
facts information, how to do something, something by heart
conocer : to know
to be familiar with people, places, thigs
pedir : to ask
for an object or a service
preguntar : to ask
a question, request information
yo me lavo
tu' te lavas
e'l se lave
nosostos nos lavamos
ellos se lavan
lavarse (to wash oneself)
-e'
-aste
-o'
-amos
-aste`is
-aron
Preterite:
regular - ar verbs
hable'
hablaste
hablo'
hablamos
hablasteis
hablaron
past tense
-aba
-abas
-aba
-a'bamos
-abais
-aban
Imperfect : regular - ar verbs
hablaba
hablabas
hablaba
habla'bamos
hablabais
hablaban
imperfect
-i'
-iste
-i'o
-imos
-isteis
-ieron
preterite : regular -ir verbs
-i
-iste
-io'
-imos
-isteis
-ieron
Preterite :
regular -er
comi'
comiste'
comio'
comimos
comisteis
comieron
Preterite :
regular -er
-i'a
-i'as
-i'a
-i'amos
-i'ais
-i'an
Imperfect :
regular -er
comi'a
comi'as
comi'a
comi'amos
comi'ais
comi'an
Imperfect :
regular -er
-i'a
-i'as
-i'a
-i'amos
-i'ais
-i'an
Imperfect :
regular -ir
vivi'a
vivi'as
vivi'a
vivi'amos
vivi'ais
vivi'an
Imperfect :
regular -ir
fui
fuiste
fue
fuimos
fuisteis
fueron
Preterite :
ser, ir
di
diste
dio
dimos
disteis
Preterite :
dar
hice
hiciste
hizo
hicimos
hicisteis
Preterite :
hacer
anoche
last night
el otro di'a
the other day
entonces
then
esta man~ana
this morning
el mes pasado
last month
el an~o pasado
last year
hace dos di'as, an~os
two days, years ago
ayer por la mana~na
yesterday morning
a menudo
often
a veces
sometimes
cada di'a
everyday
cada an~o
every year
de vez en cuando
from time to time
generalmente
usually
muchas veces
many times
siempre
always
todo el tiempo
all the time
varias veces
several times
cerre'
cerraste
cerro'
cerramos
cerrasteis
cerraron
preterite : stem not change
cerrar (-ar)
entendi'
entendiste
entendio'
entendimos
entendisteis
entendieron
Preterite : stem not change
entender (-er)
preferi'
preferiste
prefirio'
preferimos
preferisteis
prefirieron
preterite : stem change
preferir (-ir)
dormi'
dormiste
durmio'
dormimos
dormisteis
durmieron
preterite : stem change
dormir (-ir)
crei'
crei'ste
creyo'
crei'mos
crei'steis
creyeron
preterite ; creer
caer, leer, oi'r
hui'
huiste
huyo'
huimos
huisteis
huyeron
preterite : huir, construir,
contribuir, incluir
vi
viste
vio
vimos
visteis
vieron
preterite :
ver
produje
produjiste
produjimos
produjisteis
produjeron
preterite : -ucir
producir, conducir,
traducir
anduve
anduviste
anduvo
anduvimos
anduvisteis
anduvieron
irregular preterite pattern:
andar
stem : anduv-
estuve
estuviste
estuvo
estuvimos
estuvisteis
estuvieron
irregular preterite pattern:
estar
stem : estu-
tuve
tuviste
tuvo
tuvimos
tuvisteis
tuvieron
irregular preterite pattern:
tener
stem : tu-
cupe
cupiste
cupo
cupimos
cupisteis
cupieron
irregular preterite pattern:
caber
stem : cup-
hube
hubiste
hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
irregular preterite pattern:
haber
stem : hub-
pude
pudiste
pudo
pudimos
pudisteis
pudieron
irregular preterite pattern:
poner
stem : pud-
puse
pusiste
puso
pusimos
pusisteis
pusieron
irregular preterite pattern:
poner
stem : pus-
supe
supiste
supo
supimos
supisteis
supieron
irregular preterite pattern:
saber
stem : sup-
hice
hiciste
hico
hicimos
hicisteis
hicieron
irregular preterite pattern:
hacer
stem : hic-
quise
quisiste
quiso
quisimos
quisisteis
quisieron
irregular preterite pattern:
querer
stem : quis-
vine
viniste
vino
vinimos
vinisteis
vinieron
irregular preterite pattern:
venir
stem : vin-
certainty and objectivity
indicative mood
uncertainty and subjectivity
sugjunctive mood
hable
hables
hable
hablemos
hablei's
hablen
present subjunctive
hablar
coma
comas
coma
comamos
coma'is
coman
present subjunctive
comer
viva
vivas
vivamos
viv'ais
vivan
present subjunctive
vivir
conozca
conozcas
conozca
conozcamos
conozca'is
conozcan
present subjunctive
irregular 1st person in present indicative
tenga
tengas
tengamos
tenga'is
tengan
present subjunctive
irregular 1st person in present indicative
salga
salgas
salga
salgamos
salga's
salgan
present subjunctive
irregular 1st person in present indicative
piense
pienses
piense
pensemos
pense's
piensen
present subjunctive
-ar stem changing verb
pensar
empiece
empieces
empiece
empecemos
empece's
empiecen
present subjunctive
- -zar : z changes to c before e
durmamos
sintamos
present subjuctive
- ir stem changing verbs
escoja
escojas
escoja
escojamos
escoja'is
escojan
present subjunctive
- ger or gir: g changes to j before a
escoger
siga
sigas
siga
sigamos
siga'is
sigan
present subjunctive
- gur: gu changes to g before a
seguir
busque
busques
busque
busquemos
busque'is
busquen
present subjunctive
- car: c changes to qu before e
buscar
pague
pagues
pague
paguemos
pague'is
paguen
present subjunctive
- gar: g changes to gu before e
pagar
huya
huyas
huya
huyamos
huya'is
huyan
present subjunctive
- uir: add y before a
huir
de'
des
de'
demos
deis
den
present subjuctive :
dar
este'
este's
este'
estemos
este'is
este'n
present subjuctive :
estar
haya
hayas
haya
hayamos
haya'is
hayan
present subjuctive :
haber
vaya
vayas
vaya
vayamos
vaya'is
vayan
present subjuctive :
ir
sepa
sepas
sepa
sepamos
sepa'is
sepan
present subjuctive :
saber
sea
seas
sea
seamos
sea'is
sean
present subjuctive :
ser
present subjuntive
desire
esperar que
insistir en que
mandar que
preferir que
present subjuntive
desire
prohibir que
querer que
es aconsejable que
es necesario que
present subjuntive
desire
pedir que
recomendar que
rogar que
sugerir que
present subjuntive
desire
dudar que
es improbable que
es incierto que
es posible que
present subjuntive
ignorance or doubt
no creer que
puede ser que
es aconsejable que
temer que
present subjuntive
ignorance or doubt
es bueno que
es importante que
es posible que
es raro que
present subjuntive
impersonal expressions
es malo que
es ridi'culo que
es terrible que
puede ser que
present subjuntive
impersonal expressions
a memos que
antes de que
con tal de que
despue's de que
present subjuntive
incompleted actions
hasta que
mientras que
tan pronto como
present subjuntive
incompleted actions
Hable Ud.
No hable Ud.
Coma Ud.
No coma Ud.
Escribe Ud.
No escriba Ud.
formal commands (imperative)
use the present subjuctive forms
de' Ud.
den Uds.
irregular formal commands (imperative)
present subjunctive forms
este' Ud.
este'n Uds.
irregular formal commands (imperative)
presnet subjunctive forms
vaya Ud.
vayas Uds.
irregular formal commands (imperative)
presnet subjunctive forms
sea Ud.
sean Uds.
irregular formal commands (imperative)
presnet subjunctive forms
sepa Ud.
sepan Uds.
irregular formal commands (imperative)
presnet subjunctive forms
affirmative : use the presnet indicative Ud. form
informal (tu') commands (imperative)
negative : use the present subjuncive tu' form
informal (tu') commands (imperative)
habla
affirmative : use the presnet indicative Ud. form
no hables
negative : use the present subjuncive tu' form
come
affirmative : use the presnet indicative Ud. form
No comas
negative : use the present subjuncive tu' form
escribe
affirmative : use the presnet indicative Ud. form
no escribas
negative : use the present subjunctive tu' form
di
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
decir
haz
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
hacer
ve
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
ir
sal
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
salir
se'
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
ser
ten
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
tener
pon
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
poner
ven
irregular informal (tu') commands (affirmative only)
venir
pronone placement with commands
affirmative commands : attach to verb
pronone placement with commands
negative commands :precede verb
tra'igaselas
affirmative commands : attach to verb
no se las traiga.
negative commands :precede verb
affirmative : change the final "r" of the infinitive to "d"
informal (vosotros) commnads (imperative)
negative : use the present subjuctive vosotros form
informal (vosotros) commands (imperative)
hablad
affirmative : change the final "r" of the infinitive to "d"
no hable'is
negative : use the present subjuctive vosotros form
comed
affirmative : change the final "r" of the infinitive to "d"
no coma'is.
negative : use the present subjuctive vosotros form
Escribid
affirmative : change the final "r" of the infinitive to "d"
No escriba'is
negative : use the present subjuctive vosotros form
use present subjuntive (except ir)
nosotros commands (let's...)
comamos alli'
use present subjuntive (except ir)
nosotros commands (let's...)
no comamos alli'
use present subjuntive (except ir)
nosotros commands (let's...)
vamos ahora
use present subjuntive (except ir)
nosotros commands (let's...)
no vayamos ahora
use present subjuntive (except ir)
nosotros commands (let's...)
use "que + present subjunctive"
indirect commands
Que entre Mari'a.
let Maria come in.
indirect commands
use "que + present subjunctive"
Que vengan a las cuatro.
Have them come at four o'clock.
indirect commands
use "que + present subjunctive"
infinitive +
-e'
-a's
-a'
-emos
-e'is
-a'n
future tense
cabre'
future tense irregular
caber
pondre'
future tense irregular
poner
dire'
future tense irregular
decir
habre'
future tense irregular
haber
podre'
future tense irregular
poder
querre'
future tense irregular
querer
sabre'
future tense irregular
saber
saldre'
future tense irregular
salir
tendre'
future tense irregular
tenir
valdre'
future tense irregular
valer
vendre'
future tense irregular
venir
hare'
future tense irregular
hacer
infinitive + ando/ido
past participle
hablado
comido
vivido
past participle
infinitive + ando/ido
abierto
irregular past participle
abrir (to open)
cubierto
irregular past participle
cubrir (to cover)
dicho
irregular past participle
decir (to say)
escrito
irregular past participle
escribir (to write)
frito
irregular past participle
frei'r (to fry)
hecho
irregular past participle
hacer (to do)
muerto
irregular past participle
morir (to die)
resuelto
irregular past participle
resolver (to resolve)
puesto
irregular past participle
poner (to put)
roto
irregular past participle
romper (to break)
visto
irregular past participle
ver (to see)
vuelto
irregular past participle
volver (to return)
haber + past participle
present perfect
he hablando
he comido
he vivido
present perfect
haber + past participle
he
has
ha
hemos
habe'is
han
present perfect
haber + past participle
habi'a hablando
habi'a comido
habi'a comido
habi'a vivido
past perfect
habi'a
habi'as
habi'a
habi'amos
habi'ais
habi'an
past perfect
habra' hablando
habra' comido
habra' vivido
future perfect
habre'
habra's
habra'
habremos
habre'is
habra'n
future perfect
infinitive + ending
-i'a
-i'as
-i'a
-i'amos
-i'ais
-i'an
conditional tense
cabri'a
irregular conditional tense
caber
habri'a
irregular conditional tense
haber
podri'a
irregular conditional tense
poder
querri'a
irregular conditional tense
querer
sabri'a
irregular conditional tense
saber
pondri'a
irregular conditional tense
poner
saldri'a
irregular conditional tense
salir
tendri'a
irregular conditional tense
tener
valdri'a
irregular conditional tense
valer
vendri'a
irregular conditional tense
venir
diri'a
irregular conditional tense
decir
hari'a
irregular conditional tense
hacer
dije
dijiste
dijo
dijimos
dijisteis
dijeron
Preterite : decir
traje
trajiste
trajo
trajimos
trajisteis
trajeron
Preterite : traer